Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec brždění o sloupy nebo plot. Češi vymysleli elektronické brzdy na in-line brusle

Český vynález usnadní brždění na kolečkových bruslích. Ilustrační foto: Freepik

Jezdíte rádi na kolečkových bruslích, ale brždění je pro vás stále tak trochu vabank? Díky vynálezu českého startupu Stopskate zabrzdíte jednoduše pomocí ovladače. Elektronické brzdy stačí nasadit na brusle a vyrazit. Praktického vynálezu z Česka si všimli také na prestižní zahraniční konferenci CES.

Počáteční motiv pro vývoj elektronických brzd na kolečkové brusle asi není těžké uhádnout. Autor nápadu Jaroslav Černý je vášnivým bruslařem a vrtalo mu hlavou, proč ještě nikdo nevymyslel jednodušší variantu brždění. Systém zvednutí jedné nohy na patu nebo vychýlení do strany je totiž pro mnohé bruslaře problematický a jeho nezvládnutí může vést k nepříjemným úrazům. Rozhodl se proto, že situaci změní sám.

Stovky hodin zkoušení a testování vedly přes provázky a drobné elektronické součástky až po spojení s Patrikem Partschem, dnes technickým ředitelem společnosti. Výsledkem několikaletého vývoje jsou elektronické brzdy, které se nasadí na obě brusle. K zabrzdění stačí, když bruslař zmáčkne ovladač, který drží v ruce. Brusle pak postupně samy brzdí, až zastaví úplně. Další zajímavou funkcí je pak trvalá blokace koleček.

Elektronické brzdy reagují na stisknutí ovladače. Foto: Stopskate

Jak sám autor nápadu říká, brždění se Stopskate vyžaduje určitý grif a alespoň základní zručnost na bruslích. Pro bruslaře ale může jít od skvělou pojistku, která zabrání nepříjemným pádům a úrazům. Díky loňskému úspěchu na konferenci CES se o Stopskate začali zajímat i v zahraničí. Elektronické brzdy z Olomouce tak budou brzy k vidění nejen na našich stezkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…