Česko je pro větrné elektrárny jako stvořené. Mohly by pokrýt až třetinu naší spotřeby

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Rok 2040 není tak vzdálenou budoucností, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle odborníků na větrnou energii však má Česko i v tomto krátkém časovém horizontu kapacitu k velkým pokrokům.

Závěry studie připravené Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR naznačují velký potenciál české energetiky posunout se směrem k udržitelné, ekologické a obnovitelné výrobě energie pomocí větrných elektráren. I po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich výstavbou lze očekávat, že mohou v roce 2040 zajišťovat ročně šest až 19 terawatthodin (TWh) elektřiny. Tedy asi 10 až 31 procent současné spotřeby České republiky.

Podmínky pro větrné elektrárny máme velmi podobné, jako jsou v jižní polovině Německa, když porovnáme větrnost i charakter krajiny. Přesto u nás nevyužíváme větrné elektrárny ani z desetiny jako tam,“ shrnul závěry studie David Hanslian z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Podle odborníků z České společnosti pro větrnou energii tak bude skutečný rozvoj tuzemské větrné energetiky záviset především na přístupu státu.

V roce 2019 bylo v českých větrných elektrárnách vyrobeno 0,7 TWh elektřiny, což odpovídá necelému jednomu procentu spotřeby. V zemích Evropské unie přitom větrné elektrárny loni zajistily mnohonásobně více – průměrně 15 procent spotřeby. Česká vláda však již letos v lednu přijala energeticko-klimatický plán, který s nárůstem výkonu větrných elektráren v dalších letech počítá.

Zdroj: Enviweb

Související články

Společnost

V pražském Karlíně přibudou chytré sloupy veřejného osvětlení

Nezařazené

V Ostravě zahájili zavádění tiché a zelené tramvajové trati

Byznys

Soutěž vyhlásila nejlepší ekologické projekty v Česku

Inspirace

Zlínská zoo šetří životní prostředí

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.