Rok 2040 není tak vzdálenou budoucností, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle odborníků na větrnou energii však má Česko i v tomto krátkém časovém horizontu kapacitu k velkým pokrokům.
Závěry studie připravené Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR naznačují velký potenciál české energetiky posunout se směrem k udržitelné, ekologické a obnovitelné výrobě energie pomocí větrných elektráren. I po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich výstavbou lze očekávat, že mohou v roce 2040 zajišťovat ročně šest až 19 terawatthodin (TWh) elektřiny. Tedy asi 10 až 31 procent současné spotřeby České republiky.
„Podmínky pro větrné elektrárny máme velmi podobné, jako jsou v jižní polovině Německa, když porovnáme větrnost i charakter krajiny. Přesto u nás nevyužíváme větrné elektrárny ani z desetiny jako tam,“ shrnul závěry studie David Hanslian z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Podle odborníků z České společnosti pro větrnou energii tak bude skutečný rozvoj tuzemské větrné energetiky záviset především na přístupu státu.
V roce 2019 bylo v českých větrných elektrárnách vyrobeno 0,7 TWh elektřiny, což odpovídá necelému jednomu procentu spotřeby. V zemích Evropské unie přitom větrné elektrárny loni zajistily mnohonásobně více – průměrně 15 procent spotřeby. Česká vláda však již letos v lednu přijala energeticko-klimatický plán, který s nárůstem výkonu větrných elektráren v dalších letech počítá.
Zdroj: Enviweb
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…