Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko je pro větrné elektrárny jako stvořené. Mohly by pokrýt až třetinu naší spotřeby

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Rok 2040 není tak vzdálenou budoucností, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle odborníků na větrnou energii však má Česko i v tomto krátkém časovém horizontu kapacitu k velkým pokrokům.

Závěry studie připravené Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR naznačují velký potenciál české energetiky posunout se směrem k udržitelné, ekologické a obnovitelné výrobě energie pomocí větrných elektráren. I po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich výstavbou lze očekávat, že mohou v roce 2040 zajišťovat ročně šest až 19 terawatthodin (TWh) elektřiny. Tedy asi 10 až 31 procent současné spotřeby České republiky.

Podmínky pro větrné elektrárny máme velmi podobné, jako jsou v jižní polovině Německa, když porovnáme větrnost i charakter krajiny. Přesto u nás nevyužíváme větrné elektrárny ani z desetiny jako tam,“ shrnul závěry studie David Hanslian z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Podle odborníků z České společnosti pro větrnou energii tak bude skutečný rozvoj tuzemské větrné energetiky záviset především na přístupu státu.

V roce 2019 bylo v českých větrných elektrárnách vyrobeno 0,7 TWh elektřiny, což odpovídá necelému jednomu procentu spotřeby. V zemích Evropské unie přitom větrné elektrárny loni zajistily mnohonásobně více – průměrně 15 procent spotřeby. Česká vláda však již letos v lednu přijala energeticko-klimatický plán, který s nárůstem výkonu větrných elektráren v dalších letech počítá.

Zdroj: Enviweb

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…