Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Momentálně je snem většiny evropských zemí energetická nezávislost. Angličané nezaostávají, činí se o sto šest. Větrné elektrárny díky tomu ve Velké Británii v loňském roce vyrobily nejvíc energie v historii, uvedl server Radio Wave.

Energie získané z obnovitelných a jaderných zdrojů dohromady bylo v zemi nejvíc od roku 2020. Nejvýznamnějším zdrojem elektřiny byl loni nadále plyn, ale množství energie vyrobené větrnými turbínami vzrostlo. Přes 48 procent elektřiny navíc pocházelo z obnovitelných a jaderných zdrojů. Plynové a uhelné elektrárny se na produkci podílely ze 40 procent. Skvělou zprávou je, že význam uhelných elektráren postupně upadá. V roce 2012 se podílely na produkci energie ve Velké Británii ze 43 procent, loni už to bylo jenom 1,5 procenta. Jeden listopadový den se větrné elektrárny na výrobě elektřiny dokonce podílely ze 70 procent. Vyrobily tak dostatek energie pro 1 700 domácností na celý rok.

Větrné a solární elektrárny nejen, že patří mezi udržitelné zdroje energie, jsou navíc výrazně levnější, což by měli pocítit spotřebitelé. Nehledě na to, že přechod na obnovitelné zdroje energie je nezbytný kvůli globálnímu oteplování, jehož dopady už lidstvo pociťuje. Spojené království například loni zažilo nejteplejší rok v historii měření.

Zdroj: Radio Wave, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

V lednu a na začátku února můžeme pozorovat kometu, kterou naposledy viděli neandrtálci

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…