Pandemie má regenerační efekt nejen na přírodu, ale také na památky. I ty si totiž v posledním roce pořádně oddechly. Nižší počet návštěvníků pomohl urychlit stavební obnovy, kterých se dočkal třeba hrad Karlštejn nebo zámek Telč.
O rychlejším průběhu oprav informoval Národní památkový ústav (NPÚ). Ten má ve správě stovku státních hradů, zámků a dalších památek. Přestože byla o prázdninách jejich návštěvnost podobná jako v minulých letech, v ostatních karanténních měsících významně poklesla. Nejnavštěvovanější místa, jako je Český Krumlov, Lednice či Hluboká nad Vltavou, která byla v minulých letech na hranici svých kapacit, tak získala zasloužený oddech. Nejen z důvodu jejich přetížení se NPÚ snaží zviditelnit méně známé objekty projektem Neobjevené památky.
V posledních letech přitom návštěvnost menších objektů skutečně roste. Největší nárůst loni zaznamenaly zámky Opočno, Raduň a Hradec nad Moravicí. Úspěšnou sezónu za sebou mají také hradní areály a hradní zříceniny. I přes koronavirovou pandemii meziročně vzrostla návštěvnost hradům Rabí, Velhartice, Bítov, Žebrák a Krakovec.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…