Blíží se prázdniny a doba výletů. Pokud rádi navštěvujete hrady a zámky, neměly by vaší pozornosti uniknout tyto unikáty, které se letos otevírají veřejnosti poprvé. Další památky najdete v přehledu magazínu Forbes.cz.
V roce 1444 přemístil český šlechtic Menhart II. z Hradce české korunovační klenoty z Karlštejna na pevnost Velhartice v Šumavě, aby je ochránil před “husitským králem” Jiřím z Poděbrad. Nový památkový okruh Šumavská klenotnice, který vede do dříve nepřístupných sklepů Huertova zámeckého křídla, připomíná Menhartův odvážný čin.
Zámek Lysice se nachází v okrese Blansko. Rodina Dubských tu za první republiky vybudovala vytápěnou fíkovnu a fíkové koše chystala jako originální vánoční dary. V době první republiky bylo exotické ovoce luxusní záležitostí. Zámeckou zahradu s kolonádou, pergolou a fíkovnou si můžete prohlédnout sami, nebo využít komentovanou prohlídku.
Foto: Národní památkový ústav
Bellarie je budova dobře známá návštěvníkům Otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Dosud sloužila jako šatna pro herce, ale od září bude přístupná veřejnosti. Jde o vzácnou rokokovou stavbu, jejíž interiéry jsou nově zrekonstruované a nabízí nevšední podívanou.
Romantický hrad Bouzov je známý například díky filmu O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Do soudobé podoby ho z polozříceniny proměnil arcivévoda Evžen, který do obnovy investoval svou energii i finance a zhmotnil tu své romantické rytířské představy. Jeho komnaty se soukromými předměty budou nově přístupné a přiblíží i jeho vazby k Habsburkům.
Zámek Ploskovice nechala postavit velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v italsko-čínském slohu. V 19. století se stal soukromou rezidencí Ferdinanda V., rakouského císaře a českého krále. Ploskovice byly jeho letním útočištěm, přizpůsobeným jeho zdravotním potřebám, včetně jedněch z nejstarších výtahů v zemi.
Po rekonstrukci byla zámku vrácena podoba z padesátých let 19. století, kdy zde císař trávil čas s manželkou. V červenci 2024 se otevře hlavní prohlídkový okruh v prvním patře, který má obnovit původní funkci a dekorace místností z doby kolem roku 1854.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…