Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká umělkyně vytváří obrazy i ze zbytků dortu na talíři

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Léna Brauner

Jako zdroj inspirace může posloužit opravdu cokoliv. Meze se nekladou ani co se týče volby materiálu či techniky, obzvlášť v umění. Potvrzuje to i česká malířka a kreslířka Léna Brauner, která jako materiál používá třeba zbytek čokolády a jako plátno jí klidně poslouží dezertní talířek.

„Dojedla jsem v kavárně čokoládový dezert a můj přítel mi řekl, ať do čokolády z dezertu něco namaluji. A bylo to. Virální hit. Byl to medvídek z čokolády,“ popisuje vznik prvního díla ze sladké série Brauner. Nejraději tímto způsobem maluje portréty, kterým se ostatně věnuje i při klasičtější tvorbě na plátno, prostor dostávají i zvířata.

Za ideální ingredienci považuje čokoládu. Dobře se pracuje i s ostatními tmavými surovinami, které dobře barví, jako jsou borůvky či ostružiny. Zbytky po dortu nejsou ale nezbytně jediný zvláštní materiál, z něhož Brauner dokáže vytvořit umělecké dílo. V originální obrazy umí proměnit i ostříhané vlasy na podlaze, chlebové drobečky či cigaretový popel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…