Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou hrdí na krásy vlasti i svůj smysl pro humor

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Centrum pro výzkum veřejného mínění uskutečnilo v říjnu šetření, které zkoumalo vztah českých občanů k místu, kde žijí. Z výsledků studie vyplývá, že Češi jsou obecně hrdí na Česko kvůli krásné přírodě, starobylým památkám či udržovaným městům.

Tazatelé ve výzkumu asi na tisíci respondentech mimo jiné zkoumali i jak blízký vztah mají ke své čtvrti či vesnici, kde přebývají, i například k regionu či celé Evropě. Odborníci z výsledků zaznamenali, že Češi mají obvykle velmi blízký vztah ke svému městu či vesnici (asi 90 procent lidí označilo svůj vztah jako blízký nebo dokonce velmi blízký), a o trochu menší k regionu, ve kterém žijí (zde se jednalo o 85 procent lidí). Stejně pozitivní hodnocení respondenti uvedli i při hodnocení vztahu k České republice, kraji a dokonce i Evropě. Navíc většina respondentů přiznala, že jsou hrdí na to, že jsou občany České republiky.

„Podle výsledků jsou Češi nejčastěji hrdí na své občanství, protože Českou republiku považují za krásnou zemi, ve které je krásná příroda, historické památky a půvabná města. Druhým nejčastěji uváděným důvodem byla skutečnost, že Česko je pro respondenty jejich domovem a mají zde své nejbližší. Stejně často pak respondenti zmiňovali, že důvodem jejich hrdosti je česká historie a slavné historické osobnosti,“ uvedli odborníci z Centra pro výzkum veřejného mínění ve své zprávě.

Mezi další skutečnosti, které podporují v Čechách hrdost na svoji zem, jsou podle šetření čeští sportovci a jejich sportovní úspěchy. Respondenti nezapomněli opomenout také české umění, kulturu a tradice, přičemž často zmiňovali konkrétní osobnosti z oblasti kultury a umění, například Karla Čapka, Antonína Dvořáka či Alfonse Muchu. Jako další důvody pro pocit hrdosti uváděli oslovení občané dobré mezilidské vztahy a kladné vlastnosti, které podle nich obyvatelé naší země mají. Z konkrétních vlastností se v odpovědích respondentů objevovala například slušnost, pracovitost či smysl pro humor.

Související články

Byznys

Lektor jógy smíchu David Zahradník: Smích působí jako sociální konektor

Z domova

Divocí koně jsou zpátky v Česku

Byznys

Českým textilním a oděvním firmám se blýská na lepší časy: tržby jim loni vzrostly o 8,4 %

Byznys

Průměrná mzda v Česku se zvýšila o tisíc korun

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.