Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou hrdí na krásy vlasti i svůj smysl pro humor

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Centrum pro výzkum veřejného mínění uskutečnilo v říjnu šetření, které zkoumalo vztah českých občanů k místu, kde žijí. Z výsledků studie vyplývá, že Češi jsou obecně hrdí na Česko kvůli krásné přírodě, starobylým památkám či udržovaným městům.

Tazatelé ve výzkumu asi na tisíci respondentech mimo jiné zkoumali i jak blízký vztah mají ke své čtvrti či vesnici, kde přebývají, i například k regionu či celé Evropě. Odborníci z výsledků zaznamenali, že Češi mají obvykle velmi blízký vztah ke svému městu či vesnici (asi 90 procent lidí označilo svůj vztah jako blízký nebo dokonce velmi blízký), a o trochu menší k regionu, ve kterém žijí (zde se jednalo o 85 procent lidí). Stejně pozitivní hodnocení respondenti uvedli i při hodnocení vztahu k České republice, kraji a dokonce i Evropě. Navíc většina respondentů přiznala, že jsou hrdí na to, že jsou občany České republiky.

„Podle výsledků jsou Češi nejčastěji hrdí na své občanství, protože Českou republiku považují za krásnou zemi, ve které je krásná příroda, historické památky a půvabná města. Druhým nejčastěji uváděným důvodem byla skutečnost, že Česko je pro respondenty jejich domovem a mají zde své nejbližší. Stejně často pak respondenti zmiňovali, že důvodem jejich hrdosti je česká historie a slavné historické osobnosti,“ uvedli odborníci z Centra pro výzkum veřejného mínění ve své zprávě.

Mezi další skutečnosti, které podporují v Čechách hrdost na svoji zem, jsou podle šetření čeští sportovci a jejich sportovní úspěchy. Respondenti nezapomněli opomenout také české umění, kulturu a tradice, přičemž často zmiňovali konkrétní osobnosti z oblasti kultury a umění, například Karla Čapka, Antonína Dvořáka či Alfonse Muchu. Jako další důvody pro pocit hrdosti uváděli oslovení občané dobré mezilidské vztahy a kladné vlastnosti, které podle nich obyvatelé naší země mají. Z konkrétních vlastností se v odpovědích respondentů objevovala například slušnost, pracovitost či smysl pro humor.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…