Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou hrdí na krásy vlasti i svůj smysl pro humor

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Centrum pro výzkum veřejného mínění uskutečnilo v říjnu šetření, které zkoumalo vztah českých občanů k místu, kde žijí. Z výsledků studie vyplývá, že Češi jsou obecně hrdí na Česko kvůli krásné přírodě, starobylým památkám či udržovaným městům.

Tazatelé ve výzkumu asi na tisíci respondentech mimo jiné zkoumali i jak blízký vztah mají ke své čtvrti či vesnici, kde přebývají, i například k regionu či celé Evropě. Odborníci z výsledků zaznamenali, že Češi mají obvykle velmi blízký vztah ke svému městu či vesnici (asi 90 procent lidí označilo svůj vztah jako blízký nebo dokonce velmi blízký), a o trochu menší k regionu, ve kterém žijí (zde se jednalo o 85 procent lidí). Stejně pozitivní hodnocení respondenti uvedli i při hodnocení vztahu k České republice, kraji a dokonce i Evropě. Navíc většina respondentů přiznala, že jsou hrdí na to, že jsou občany České republiky.

„Podle výsledků jsou Češi nejčastěji hrdí na své občanství, protože Českou republiku považují za krásnou zemi, ve které je krásná příroda, historické památky a půvabná města. Druhým nejčastěji uváděným důvodem byla skutečnost, že Česko je pro respondenty jejich domovem a mají zde své nejbližší. Stejně často pak respondenti zmiňovali, že důvodem jejich hrdosti je česká historie a slavné historické osobnosti,“ uvedli odborníci z Centra pro výzkum veřejného mínění ve své zprávě.

Mezi další skutečnosti, které podporují v Čechách hrdost na svoji zem, jsou podle šetření čeští sportovci a jejich sportovní úspěchy. Respondenti nezapomněli opomenout také české umění, kulturu a tradice, přičemž často zmiňovali konkrétní osobnosti z oblasti kultury a umění, například Karla Čapka, Antonína Dvořáka či Alfonse Muchu. Jako další důvody pro pocit hrdosti uváděli oslovení občané dobré mezilidské vztahy a kladné vlastnosti, které podle nich obyvatelé naší země mají. Z konkrétních vlastností se v odpovědích respondentů objevovala například slušnost, pracovitost či smysl pro humor.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Nejlepším měřítkem kvality spánku je to, jak se cítíte. Ne hodinky

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Potlačení bolesti bez chemie. Olej z máty peprné ji dovede tlumit, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…