Studenti z Brna přišli na nový způsob, jak lidi nadchnout pro pěstování zeleniny. Vynalezli totiž chytrý skleník, který dokáže vypočítat a zajistit ideální podmínky pro pěstování rostlin, předcházet jejich nemocem a prodloužit jejich vegetativní období. Navíc účinně bojuje proti suchu. Po úspěšném testovacím provozu se autoři chytrého skleníku chystají dát ho k dispozici široké veřejnosti.
Jak vynález funguje? Celý systém ovládá řídící jednotka, do které jsou napojena další zařízení (například senzory teploty), a kterou je možné pomocí WiFi připojení ovládat prakticky odkudkoliv. Automatické vytápění umožňuje na jaře začít pěstovat rostliny mnohem dříve než v normálním skleníku, v létě zase systém rozpozná, kdy už teplota stoupla příliš a je potřeba skleník ochladit. Na podzim se pak vegetační doba zeleniny při zkušebním provozu prodloužila o tři měsíce.
Kromě toho skleník hlídá i vlhkost – pokud klesne pod požadovanou hodnotu, spustí se zavlažování rozprašovací hadicí. A co když se u zeleniny i přes všechnu péči objeví nějaká nemoc? Podle fotografie dokáže systém rozpoznat většinu běžných nemocí rajčat, okurek či paprik; tuto funkci plánují studenti se svými spolupracovníky dále vylepšovat. Skleník je také vybaven kamerou, která pomůže odhalit případné zloděje či škůdce.
Autoři projektu zdůrazňují, že díky senzorům zabraňujícím plýtvání a možnosti využití dešťové vody jejich vynález pomáhá v boji proti suchu. Vzhledem ke své uživatelské vstřícnosti může chytrý skleník také podpořit veřejnost v zájmu o pěstování lokálních plodin a zdravý životní styl.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…