Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Game changer: První traktor na světě poháněný kravským hnojem je tady

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Britská společnost Bennamann vytvořila průkopnický traktor, který by pomohl ke změně v zemědělském průmyslu usilujícím o zelenou energii, píše server Interesting Engineering.

Průkopnický traktor s výkonem 270 koní poháněný kravským trusem má podle mnohých zpráv z médií výkon na stejné úrovni jako jeho protějšky poháněné normálními dieselovými motory.

„Traktor T7 na kapalný metan je skutečně první svého druhu a může být významným krokem k dekarbonizaci globálního zemědělského průmyslu a realizaci oběhového hospodářství,“ uvedl Chris Mann, spoluzakladatel společnosti Bennamann, která se zabývá energetickými produkty. Metan z kravského hnoje lze podle společnosti jednoduše použít k výrobě paliva.

Eko traktor

Uhlíková stopa farmy je významným určujícím faktorem toho, jak udržitelná je. Zemědělci, kteří na farmách pracují, navíc potřebují a vyžadují silné traktory, které by mohly běžet nejlépe nepřetržitě.

Tím pádem jsou nejlepší dostupné možnosti, jak zajistit lepší výkon stroje a zároveň snížit emise a provozní náklady, zemní plyn a zejména biometan.

Zdroj: New Holland Agriculture

Předsériový model eko traktoru byl testován rok, aby bylo dostatečně ověřeno, že splňuje veškeré požadavky. Během zkušebního provozu na farmě v hrabství Cornwall v jihozápadní Anglii byly emise oxidu uhličitého sníženy z 2 500 metrických tun na 500 metrických tun za pouhý jeden rok.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…