Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český student navrhl multifunkční dron. Zemědělcům pomůže se sklizní i ochranou mláďat

Ilustrační foto: Pixabay

Zemědělcům zefektivní práci, zvířata zase zachrání před zbytečným přejetím kombajnem. Multifunkční dron, který navrhl student Mendelovy univerzity Jan Frydrych, v sobě má zakomponovaných hned několik funkcí, díky čemuž ho pěstitelé mohou v budoucnu používat při mnoha činnostech po celý rok.

Zatímco díky termokameře může včas odhalit skrytá srnčata v obilí, pomocí klasické kamery zemědělcům pomůže s hledáním efektivní trasy při pojezdu po poli, přičemž získaná data ihned pošle řidiči do kabiny stroje. Vynález, který Frydrych původně navrhl jako součást své diplomové práce, dokáže nést také laserová čidla nebo třeba zařízení pro dálkové měření vzdálenosti, což pěstitelům nabízí širokou škálu využití.

„Drony jsou běžně konstruovány pro jeden účel. Mají v sobě zabudovanou určitou techniku. Můj dron je ale navržený tak, aby dokázal svá příslušenství měnit. Díky tomu si zemědělec může zařízení kdykoli upravit podle aktuální potřeby,“ vysvětlil student.

Jan Frydrych. Foto: Agronomická fakulta MENDELU

Na první let si dron ještě počká

Kromě zemědělců pak Frydrychův vynález ocení také příroda. Dron je totiž vyrobený z recyklovaného plastu a nabíjet se bude ve speciální dokovací stanici se solárním panelem, která bude umístěna na střeše traktoru či jiného stroje. V neposlední řadě je praktický také fakt, že dron je vytisknutý na 3D tiskárně. „Pokud dojde k poškození dronu a zemědělec má přístup ke 3D tiskárně, může si relativně rychle poškozený díl znovu vyrobit. Do několika hodin si tak zvládne letoun sám opravit,“ dodal Frydrych.

Na své první vzlétnutí si však bude muset multifunkční pomocník ještě počkat. K jeho uvedení do provozu je totiž zapotřebí dodělat ještě několik výpočtů či doladit výsledný materiál pro tisk. Univerzitní výzkumníci nicméně plánují na projektu dále pracovat.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Jak zachránit biologickou rozmanitost? Lidé se musí znovu spojit s přírodou

Jinakost není překážkou

Objev: tábořiště lovců mamutů se nacházelo na území Česka

Nová naděje pro pacienty s alopecií

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…