Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český student navrhl multifunkční dron. Zemědělcům pomůže se sklizní i ochranou mláďat

Ilustrační foto: Pixabay

Zemědělcům zefektivní práci, zvířata zase zachrání před zbytečným přejetím kombajnem. Multifunkční dron, který navrhl student Mendelovy univerzity Jan Frydrych, v sobě má zakomponovaných hned několik funkcí, díky čemuž ho pěstitelé mohou v budoucnu používat při mnoha činnostech po celý rok.

Zatímco díky termokameře může včas odhalit skrytá srnčata v obilí, pomocí klasické kamery zemědělcům pomůže s hledáním efektivní trasy při pojezdu po poli, přičemž získaná data ihned pošle řidiči do kabiny stroje. Vynález, který Frydrych původně navrhl jako součást své diplomové práce, dokáže nést také laserová čidla nebo třeba zařízení pro dálkové měření vzdálenosti, což pěstitelům nabízí širokou škálu využití.

„Drony jsou běžně konstruovány pro jeden účel. Mají v sobě zabudovanou určitou techniku. Můj dron je ale navržený tak, aby dokázal svá příslušenství měnit. Díky tomu si zemědělec může zařízení kdykoli upravit podle aktuální potřeby,“ vysvětlil student.

Jan Frydrych. Foto: Agronomická fakulta MENDELU

Na první let si dron ještě počká

Kromě zemědělců pak Frydrychův vynález ocení také příroda. Dron je totiž vyrobený z recyklovaného plastu a nabíjet se bude ve speciální dokovací stanici se solárním panelem, která bude umístěna na střeše traktoru či jiného stroje. V neposlední řadě je praktický také fakt, že dron je vytisknutý na 3D tiskárně. „Pokud dojde k poškození dronu a zemědělec má přístup ke 3D tiskárně, může si relativně rychle poškozený díl znovu vyrobit. Do několika hodin si tak zvládne letoun sám opravit,“ dodal Frydrych.

Na své první vzlétnutí si však bude muset multifunkční pomocník ještě počkat. K jeho uvedení do provozu je totiž zapotřebí dodělat ještě několik výpočtů či doladit výsledný materiál pro tisk. Univerzitní výzkumníci nicméně plánují na projektu dále pracovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…