Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští prvňáčci dostali na vysvědčení netradiční dárek. Poletí do vesmíru

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Většina dětí navštěvujících v Brně první třídu dostala dárek k pololetnímu vysvědčení, a to letenku/vstupenku na kterékoli představení Hvězdárny a planetária Brno. Na vlastní oči se tak mohou přesvědčit o tom, jak podivuhodný je okolní svět, jaký je pohled na hvězdné nebe či vyzkoušet si, jaké to je být kosmonautem. Navíc si vychutnají zaslouženou odměnu za své první školní krůčky.

Hvězdárna a planetárium Brno je kulturně-vzdělávací institucí, proto se vedení rozhodlo k zájmu o dění na obloze přivést brněnské školáky. „Každé dítě chce být popelářem nebo kosmonautem. Pokusili jsme se tedy zajistit, aby aspoň jedno z těchto přání bylo na chvíli splněno,“ vysvětlila záměr náměstkyně primátora statutárního města Brna Klára Liptáková. Smyslem akce je navést děti k cestě k poznávání vědy, přestože životní kariéra prvňáčků může směřovat úplně jinam.

Do projektu Brněnští prvňáčci poletí do vesmíru se zapojilo celkem šestačtyřicet škol s téměř třemi tisíci prvňáčky. Ti všichni k pololetnímu vysvědčení dostali letenku/vstupenku na jeden pořad pod umělou oblohou digitálního planetária. Využít ji mohou kdykoli ve druhém pololetí, buď při návštěvě se školou anebo s rodiči.

„Astronomie významně přispívá k formování našeho obrazu světa. Je vstupní branou do světa vědy a vede k zájmu o další přírodovědné i technické obory. Ostatně dějiny Hvězdárny a planetária Brno vytvářeli nejen astronomové, ale také budoucí fyzikové, matematici, lékaři a umělci. Svoji kariéru u nás začínal první československý kosmonaut nebo jeden z rektorů Masarykovy univerzity,“ uzavřel Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Související články

Inspirace

Poznat hvězdy ještě trochu blíže. Brno představí Vesmírnou galerii

Společnost

Objasní vědci vznik života na Zemi?

Inspirace

Projekt Hydronaut aneb Astronautem pod vodní hladinou

V slideru

Podmínky panující na Venuši sondu Venus Express doslova rozpálily

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.