Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští prvňáčci dostali na vysvědčení netradiční dárek. Poletí do vesmíru

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Většina dětí navštěvujících v Brně první třídu dostala dárek k pololetnímu vysvědčení, a to letenku/vstupenku na kterékoli představení Hvězdárny a planetária Brno. Na vlastní oči se tak mohou přesvědčit o tom, jak podivuhodný je okolní svět, jaký je pohled na hvězdné nebe či vyzkoušet si, jaké to je být kosmonautem. Navíc si vychutnají zaslouženou odměnu za své první školní krůčky.

Hvězdárna a planetárium Brno je kulturně-vzdělávací institucí, proto se vedení rozhodlo k zájmu o dění na obloze přivést brněnské školáky. „Každé dítě chce být popelářem nebo kosmonautem. Pokusili jsme se tedy zajistit, aby aspoň jedno z těchto přání bylo na chvíli splněno,“ vysvětlila záměr náměstkyně primátora statutárního města Brna Klára Liptáková. Smyslem akce je navést děti k cestě k poznávání vědy, přestože životní kariéra prvňáčků může směřovat úplně jinam.

Do projektu Brněnští prvňáčci poletí do vesmíru se zapojilo celkem šestačtyřicet škol s téměř třemi tisíci prvňáčky. Ti všichni k pololetnímu vysvědčení dostali letenku/vstupenku na jeden pořad pod umělou oblohou digitálního planetária. Využít ji mohou kdykoli ve druhém pololetí, buď při návštěvě se školou anebo s rodiči.

„Astronomie významně přispívá k formování našeho obrazu světa. Je vstupní branou do světa vědy a vede k zájmu o další přírodovědné i technické obory. Ostatně dějiny Hvězdárny a planetária Brno vytvářeli nejen astronomové, ale také budoucí fyzikové, matematici, lékaři a umělci. Svoji kariéru u nás začínal první československý kosmonaut nebo jeden z rektorů Masarykovy univerzity,“ uzavřel Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…