Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam vyrazit pozorovat hvězdy? Přinášíme tipy na nejlepší česká planetária a hvězdárny

Ilustrační foto: Depositphotos

Vzdálené galaxie, třpyt hvězd nebo planety, na kterých může být život. Vesmír nás nikdy nepřestane fascinovat. Přiblížit se mu můžeme v planetáriu nebo hvězdárně, kde máme šanci získat nové poznatky o noční obloze nad námi a obdivovat nebývalé kosmické úkazy. Kam v Česku do planetária?

Patříte mezi ty, kterým život za hranicemi zemské atmosféry téměř nedává spát? Pak vezměte děti a udělejte si letní výlet do jednoho z českých planetárií. Odnesete si hvězdné zážitky a při pohledu na oblohu budete zase o něco chytřejší.

Planetum Praha

Pod názvem Planetum se neskrývá nic jiného než pražské planetárium a hvězdárna. Planetárium Praha u holešovického Výstaviště určitě stojí za to, udělat si do našeho hlavního města výlet. Patří totiž vůbec k největším na světě. Hlavní sál Cosmorama pojme až 210 diváků z řad vesmírných nadšenců, kteří mohou na promítací ploše s největším rozlišením v Česku sledovat hvězdy nehledě na počasí a části dne. Mimo to se můžete těšit i na bohatý program pro děti i dospělé.

Planetárium a hvězdárna Praha. Zdroj: Depositphotos

Hvězdárna a planetárium Hradec Králové

Také v Hradci se můžete ocitnout v dalekém vesmíru. V planetáriu uvidíte hvězdy, objekty večerní oblohy i astronomickou pohádku pro nejmenší návštěvníky. Hvězdárna zase krom pravidelných pozorování noční oblohy nabízí i přednášky na rozličná témata ze světa hvězd, planet i vědy. Nedaleko těchto dvou objektů stojí také unikátní digitální planetárium s interaktivními expozicemi i robotickým dalekohledem.

Hvězdárna v Mladé Boleslavi

Hvězdárna v Mladé Boleslavi je netradiční součástí zdejší základní školy. Zaměřuje se na popularizaci vědy, zejména astronomie, a při každé návštěvě se zde dozvíte něco nového a zajímavého. Zavítat sem můžete na přednášku či workshop, a když budete mít štěstí a obloha bude jasná, můžete pozorovat třeba krátery na Měsíci nebo barevné dvojhvězdy.

Hvězdárna a planetárium Teplice

Modernizovaná hvězdárna a planetárium v Teplicích vás překvapí svým zajímavým architektonickým vzhledem, za který získala v roce 2019 titul svatby kraje. Bavit vás však bude také uvnitř. V každé ze dvou kopulí o průměru 5 metrů je přenosný dalekohled, ze kterého lze pozorovat jakoukoliv část hvězdné oblohy. V planetáriu se zase můžete těšit na promítání filmů.

Štefánikova hvězdárna v Praze

V Praze můžete vedle proslulého Planeta navštívit také Štefánikovu hvězdárnu, která stojí v petřínských sadech. Také zde si užijete přednášky, besedy a samozřejmě také sledování hvězdné oblohy. Najdete tu rovněž stálou expozici meteoritů.

Štefánikova hvězdárna na Petříně. Zdroj: Depositphotos

3D planetárium v Plzni

První české 3D planetárium najdete v Plzni. Techmanie Science Centrum nabízí neobvyklý zážitek – díky trojrozměrným projekcím na kulovou plochu, které nemají v česku obdoby, se můžete stát součástí hvězdné oblohy a vesmírných úkazů. Kromě zajímavostí z vesmíru se zde dozvíte také něco o mořích, oceánech nebo hmyzu.

Hvězdárna Žebrák

Hvězdárna Žebrák vyrostla již v roce 1954 na jihu stejnojmenného města. Veřejnost se zde může zúčastnit astronomického pozorování, prohlédnout si výstavy, zúčastnit se přednášek nebo astronomického kroužku pro mládež.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z kudyznudy.cz a borovice.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Vzácné vikingské poklady našli amatérští archeologové v Dánsku

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…