Vzdálené galaxie, třpyt hvězd nebo planety, na kterých může být život. Vesmír nás nikdy nepřestane fascinovat. Přiblížit se mu můžeme v planetáriu nebo hvězdárně, kde máme šanci získat nové poznatky o noční obloze nad námi a obdivovat nebývalé kosmické úkazy. Kam v Česku do planetária?
Patříte mezi ty, kterým život za hranicemi zemské atmosféry téměř nedává spát? Pak vezměte děti a udělejte si letní výlet do jednoho z českých planetárií. Odnesete si hvězdné zážitky a při pohledu na oblohu budete zase o něco chytřejší.
Pod názvem Planetum se neskrývá nic jiného než pražské planetárium a hvězdárna. Planetárium Praha u holešovického Výstaviště určitě stojí za to, udělat si do našeho hlavního města výlet. Patří totiž vůbec k největším na světě. Hlavní sál Cosmorama pojme až 210 diváků z řad vesmírných nadšenců, kteří mohou na promítací ploše s největším rozlišením v Česku sledovat hvězdy nehledě na počasí a části dne. Mimo to se můžete těšit i na bohatý program pro děti i dospělé.
Také v Hradci se můžete ocitnout v dalekém vesmíru. V planetáriu uvidíte hvězdy, objekty večerní oblohy i astronomickou pohádku pro nejmenší návštěvníky. Hvězdárna zase krom pravidelných pozorování noční oblohy nabízí i přednášky na rozličná témata ze světa hvězd, planet i vědy. Nedaleko těchto dvou objektů stojí také unikátní digitální planetárium s interaktivními expozicemi i robotickým dalekohledem.
Hvězdárna v Mladé Boleslavi je netradiční součástí zdejší základní školy. Zaměřuje se na popularizaci vědy, zejména astronomie, a při každé návštěvě se zde dozvíte něco nového a zajímavého. Zavítat sem můžete na přednášku či workshop, a když budete mít štěstí a obloha bude jasná, můžete pozorovat třeba krátery na Měsíci nebo barevné dvojhvězdy.
Modernizovaná hvězdárna a planetárium v Teplicích vás překvapí svým zajímavým architektonickým vzhledem, za který získala v roce 2019 titul svatby kraje. Bavit vás však bude také uvnitř. V každé ze dvou kopulí o průměru 5 metrů je přenosný dalekohled, ze kterého lze pozorovat jakoukoliv část hvězdné oblohy. V planetáriu se zase můžete těšit na promítání filmů.
V Praze můžete vedle proslulého Planeta navštívit také Štefánikovu hvězdárnu, která stojí v petřínských sadech. Také zde si užijete přednášky, besedy a samozřejmě také sledování hvězdné oblohy. Najdete tu rovněž stálou expozici meteoritů.
První české 3D planetárium najdete v Plzni. Techmanie Science Centrum nabízí neobvyklý zážitek – díky trojrozměrným projekcím na kulovou plochu, které nemají v česku obdoby, se můžete stát součástí hvězdné oblohy a vesmírných úkazů. Kromě zajímavostí z vesmíru se zde dozvíte také něco o mořích, oceánech nebo hmyzu.
Hvězdárna Žebrák vyrostla již v roce 1954 na jihu stejnojmenného města. Veřejnost se zde může zúčastnit astronomického pozorování, prohlédnout si výstavy, zúčastnit se přednášek nebo astronomického kroužku pro mládež.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z kudyznudy.cz a borovice.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…