Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam vyrazit pozorovat hvězdy? Přinášíme tipy na nejlepší česká planetária a hvězdárny

Ilustrační foto: Depositphotos

Vzdálené galaxie, třpyt hvězd nebo planety, na kterých může být život. Vesmír nás nikdy nepřestane fascinovat. Přiblížit se mu můžeme v planetáriu nebo hvězdárně, kde máme šanci získat nové poznatky o noční obloze nad námi a obdivovat nebývalé kosmické úkazy. Kam v Česku do planetária?

Patříte mezi ty, kterým život za hranicemi zemské atmosféry téměř nedává spát? Pak vezměte děti a udělejte si letní výlet do jednoho z českých planetárií. Odnesete si hvězdné zážitky a při pohledu na oblohu budete zase o něco chytřejší.

Planetum Praha

Pod názvem Planetum se neskrývá nic jiného než pražské planetárium a hvězdárna. Planetárium Praha u holešovického Výstaviště určitě stojí za to, udělat si do našeho hlavního města výlet. Patří totiž vůbec k největším na světě. Hlavní sál Cosmorama pojme až 210 diváků z řad vesmírných nadšenců, kteří mohou na promítací ploše s největším rozlišením v Česku sledovat hvězdy nehledě na počasí a části dne. Mimo to se můžete těšit i na bohatý program pro děti i dospělé.

Planetárium a hvězdárna Praha. Zdroj: Depositphotos

Hvězdárna a planetárium Hradec Králové

Také v Hradci se můžete ocitnout v dalekém vesmíru. V planetáriu uvidíte hvězdy, objekty večerní oblohy i astronomickou pohádku pro nejmenší návštěvníky. Hvězdárna zase krom pravidelných pozorování noční oblohy nabízí i přednášky na rozličná témata ze světa hvězd, planet i vědy. Nedaleko těchto dvou objektů stojí také unikátní digitální planetárium s interaktivními expozicemi i robotickým dalekohledem.

Hvězdárna v Mladé Boleslavi

Hvězdárna v Mladé Boleslavi je netradiční součástí zdejší základní školy. Zaměřuje se na popularizaci vědy, zejména astronomie, a při každé návštěvě se zde dozvíte něco nového a zajímavého. Zavítat sem můžete na přednášku či workshop, a když budete mít štěstí a obloha bude jasná, můžete pozorovat třeba krátery na Měsíci nebo barevné dvojhvězdy.

Hvězdárna a planetárium Teplice

Modernizovaná hvězdárna a planetárium v Teplicích vás překvapí svým zajímavým architektonickým vzhledem, za který získala v roce 2019 titul svatby kraje. Bavit vás však bude také uvnitř. V každé ze dvou kopulí o průměru 5 metrů je přenosný dalekohled, ze kterého lze pozorovat jakoukoliv část hvězdné oblohy. V planetáriu se zase můžete těšit na promítání filmů.

Štefánikova hvězdárna v Praze

V Praze můžete vedle proslulého Planeta navštívit také Štefánikovu hvězdárnu, která stojí v petřínských sadech. Také zde si užijete přednášky, besedy a samozřejmě také sledování hvězdné oblohy. Najdete tu rovněž stálou expozici meteoritů.

Štefánikova hvězdárna na Petříně. Zdroj: Depositphotos

3D planetárium v Plzni

První české 3D planetárium najdete v Plzni. Techmanie Science Centrum nabízí neobvyklý zážitek – díky trojrozměrným projekcím na kulovou plochu, které nemají v česku obdoby, se můžete stát součástí hvězdné oblohy a vesmírných úkazů. Kromě zajímavostí z vesmíru se zde dozvíte také něco o mořích, oceánech nebo hmyzu.

Hvězdárna Žebrák

Hvězdárna Žebrák vyrostla již v roce 1954 na jihu stejnojmenného města. Veřejnost se zde může zúčastnit astronomického pozorování, prohlédnout si výstavy, zúčastnit se přednášek nebo astronomického kroužku pro mládež.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z kudyznudy.cz a borovice.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…