Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Betlémy pětkrát jinak. Podívejte se na neobvyklá ztvárnění narození Ježíška

Ilustrační foto: Pixabay

Nejen ozdobené stromečky, dárky a světýlka, ale také betlémy jsou každoročně nedílnou součástí Vánoc. Výjev narození Ježíška ztvárňují umělci již mnoho let, některá provedení však vynikají. Přinášíme výběr zajímavých kousků, které můžete letos v českých městech vidět.

Přestože obvykle bývá výjev zasazen do prostředí palestinského města Betléma, v Hranicích se rozhodli pro netradiční ztvárnění této události. Betlém zasadili do prostředí samotného města a svatou Trojici tak obklopuje místní náměstí, kostel, Mariánský sloup, Stará radnice, zámek či synagoga. Namísto pastýřů a dalších obyvatel pak betlém doplňují významné postavy z historie města, jako třeba mnich Jurik, hranický průmyslník Antonín Kunz nebo kadeti rakousko-uherské armády.

Foto: MKZ Hranice

Z másla i kamene

Velmi originálně zobrazení betléma pojal také Matyáš Bernard Braun, který výjev téměř před třemi sty lety vytesal do kamene. Dílo je celoročně k vidění v Novém lese mezi Dvorem Králové a Kuksem, a kromě svaté Rodiny na zde sochař zachytil také několik dalších biblických scén a výjevů ze života poustevníků.

Foto: Art Jarka, Wikimedia Commons

Jiný neobvyklý materiál pak pro výrobu betléma volí v Malém máslovickém muzeu másla. V listopadu zde manželé Švarcovi každoročně vyrábí všechny postavičky z másla a ty pak po celé dva měsíce pak zdobí místní muzeum.

Historické unikáty

Hned několik cenných kousků zájemci uvidí v Třebechovickém muzeu betlémů. Jedním z nich je třeba unikátní, více než sto let starý mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána. Jako jediný betlém v Česku je od roku 1999 prohlášen za národní kulturní památku, na délku má téměř sedm metrů a celkem se skládá z více než dvou tisíc vyřezávaných dílů.

V severomoravském Bludově pak letos zájemci uvidí šedesát let starý betlém ze Slovenska. Doposud stavěli manželé Březinovi vyřezávaný betlém pouze ve svém obývacím pokoji, letos si třímětrové dílo budou moci v bludovickém kulturním domě prohlédnout také ostatní.

Zdroj: betlem.cz, mkz-hranice.cz, hospital-kuks.cz, maslovice.cz, olomoucka.drbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Nápad roku od Vodafone ovládla umělá inteligence, která radí lékařům

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…