Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skleněná socha místo vánočního stromu zkrášluje Bordeaux. Přečtěte si vánoční aktuality

Foto: Galerie Šantovka

Vánoce jsou tady. Co se v souvislosti s nimi děje nejen u nás, ale i ve světě? Ve francouzském Bordeaux mají místo vánočního stromku skleněnou sochu, v Olomouci je vystaven velký mechanický betlém vyrobený na 3D tiskárně a zoologická zahrada v Praze zase vyzívá k adopci zvířat. Informovaly o tom servery Ekolist, České noviny a Pražská drbna.

Skleněná socha místo vánočního stromu

Město Bordeaux na západě Francie od roku 2020 vede starosta za Zelené Pierre Hurmic. Ten se kvůli ohledům na životní prostředí rozhodl nahradit klasický živý vánoční strom umělecky zpracovanou skleněnou sochou stromu, kterou na náměstí před radnicí letos vztyčil už potřetí.

Skleněný strom se zrcadly, který vytvořil Arnaud Lapierre a vyrobili místní řemeslníci a průmyslové firmy, stál město 130 000 eur (3,2 milionu korun), a náklady na něj jsou tak při třetím použití nižší, než by byly u stromů z lesa. 

Mechanický betlém je k vidění v Olomouci

Mechanický betlém, který je vystavený v nákupním centru Galerie Šantovka v Olomouci, zabírá plochu 14 metrů čtverečních a obsahuje stovku pohyblivých postav a 150 zvířat. Mezi figurkami jsou významné osobnosti, jejichž život byl spojený s Olomoucí, i hvězdy tuzemské a zahraniční hudební scény. Scenérii betléma tvoří 19 budov včetně historického centra Olomouce a Galerie Šantovka. Jeho výroba zabrala více než 1 000 hodin. „Na rozdíl od tradičních betlémů, které bývají dílem řezbářů a různých lidových umělců, je tento elektromechanický betlém doslova nabitý moderními technologiemi, za kterými stojí tým mnoha specializovaných profesí, jako jsou například architekti, designéři nebo dokonce programátoři,“ uvedla  ředitelka Galerie Šantovka Michaela Mitáčková.

Foto: Galerie Šantovka

Zoo Praha nabízí zvířecí sirotky k adopci  
Kterékoliv ze zvířat v zoologické zahradě v Praze můžete symbolicky adoptovat a podpořit tak jeho chov. Některá z nich však na své adoptivní rodiče stále čekají, přestože nejsou o nic méně zajímavá, pozoruhodná, půvabná či vzácná. „Na konci roku již tradičně představujeme veřejnosti takzvané zvířecí sirotky. Nejde přitom jen o to, abychom získali podporovatele jejich chovu, ale také o představení méně známých či přehlížených zvířecích druhů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Sám se domnívá, že každé zvíře je něčím zajímavé a zájem lidí si zaslouží. „Gorily, vombati, lachtani nebo luskouni na sebe strhávají rozhodující díl pozornosti. Nyní se snažíme, aby se jí dostalo méně atraktivním zvířatům,“ dodal. 

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kdybych to vzdal, nadosmrti bych toho litoval,” říká dobrodruh Šimon Brázda o své 5 000 kilometrů dlouhé pouti napříč USA

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

Dominanta Barcelony konečně hotova?

První vesmírný hotel se chystá na své otevření

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…