Vánoce jsou už za rohem, připravili jsme si proto článek plný novinek, které se týkají tohoto kouzelného období. Dozvíte se v něm, jak je to s moderním Betlémem, který se nachází kousek od Prahy, nebo jaký dáreček si pro nás nachystali lesníci.
V Muzeu českých Vánoc v obci Ořech u Prahy jsou vystaveny betlémy všech velikostí a druhů. Návštěvníky nepochybně zaujme „Betlém příběhů“, který dosahuje čtrnácti metrů. Jeho hlavním příběhem je narození Ježíška, andělé oznamující tuto novinu a přicházející pastýři. „V českých betlémech jsou typičtí obdarovávající, kteří se snaží dorazit k Ježíškovi a přinést mu nějaký svůj dárek. Na cestě ale zažívají různé příběhy, třeba, že zakopnou nebo je nahání koza,“ uvedl majitel muzea Vladimír Glaser. „Ne všichni lidé ale šli za Ježíškem s darem, někdo šel druhou stranou a ten také musí mít místo, kam dojde. To znamená, že tady máme i peklo, kam by tito lidé mohli dorazit. Jsou tam ukázány i cesty, jak se tam dostanou. Je tam třeba opilec nebo lehká děva. Je tam i superčert, ten létá a sleduje, kdo se jak chová. Je inspirovaný Supermanem, má i vlnu z vlasů,“ doplnil Glaser.
Kromě tohoto originálního betléma jsou v muzeu k vidění i ty klasické. Nechybí betlém od firmy Albis, kde je Ježíšek obdarováván cukrovinkami, nebo jiný, kde dary získává od Kolínské cikorky.
Vánoce nebudeme slavit jen my, lidé, ale i naši kamarádi z říše zvířat. Lidé se mohou od 17. prosince zapojit do vánoční materiální sbírky a donést na záchrannou stanici u Poděbrad krmení, například masové konzervy, ovoce, zeleninu nebo tvrdý chleba a pečivo. Seznam nejpotřebnějších položek uvádí stanice na svém webu.
Lesníci tradičně věnují dětským domovům, mateřským školám či domovům pro seniory po Libereckém kraji vánoční stromky. Letos jich vybrali z lesů v Ralsku na Českolipsku při prořezávkách dosud nejvyšší počet – 88 malých borovic a smrčků. Stromky obdarovávají před Vánoci sociální a vzdělávací instituce, které o ně projeví zájem. „Letos jich je o něco více, než jsme zvyklí. Je to dané asi tím, že jde o zaběhnutou akci a více se tak o ní ví. A projevuje se asi i ekologický efekt. Pravý vánoční stromek je spíše z prořezávek lesů než ten z plantáží,“ uvedl mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona.
Všechny darované stromky mají certifikát PEFC, který potvrzuje, že pocházejí z trvale udržitelného lesního hospodaření. „Tradice vánočních stromků v našich zemích nemá nijak dlouhou historii. Výrazněji se rozšířila až na přelomu 19. a 20. století, čemuž hodně pomohli lesní hospodáři, kteří v ní viděli možnost, jak využít stromky z výchovných zásahů. Lidé dnes dávají přednost vánočním stromkům, které se pěstují speciálně na plantážích převážně ve Skandinávii, pro nás pro lesníky je ale typickým symbolem Vánoc stromek z prořezávek v lese,“ doplnil ředitel Vojenských lesů a statků Roman Vohradský.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Novinky, Ekolist, Vojenské lesy a statky
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…