Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak to bylo doopravdy s betlémskou hvězdou? Odhalte tajemství, které nedá spát astronomům

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Před více než dvěma tisíci lety zazářila na obloze hvězda, která se stala poselstvím naděje až do dnešních dnů. Nový film z dílny pražského planetária zodpovídá otázku, jaký fascinující astronomický úkaz stál za zrodem legendy, která neodmyslitelně provází období adventu a Vánoc.

Astronomové se od nepaměti snaží najít historický nebeský úkaz, který by odpovídal hvězdě betlémské, a to navzdory tomu, že není zřejmé, zda se příběh zakládá na skutečnosti. Podle odborníků se však určitě nejednalo o kometu. Tu totiž před dvěma tisíciletími lidé považovali za předzvěst neštěstí, ne příchod Mesiáše. „Ostatně vyobrazení vlasatice letící nad jesličkami poprvé použil až na počátku 14. století proslulý italský malíř Giotto di Bondone,“ podotkl místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan.

Astronomové se tedy domnívají, že by touto pověstnou hvězdou mohla být planeta Venuše, třetí nejjasnější těleso oblohy po Slunci a Měsíci, nebo Venušina konjunkce s jinou planetou. Suchan uvedl, že nejpravděpodobnější řešení záhady zřejmě už před 400 lety našel matematik, astronom a astrolog Johannes Kepler. Podle něj se jednalo o trojnásobnou konjunkci Jupiteru se Saturnem, která nastala v roce 7 před Kristem.

Snímek, který nahlíží do dávné minulosti a poodhaluje tajemství bájného světla nad Betlémem, v pražském planetáriu kombinuje živé záběry a projekci oblohy s 2D a 3D animacemi. Součástí programu je i komentovaná ukázka aktuálního nočního nebe. Pořad se bude vysílat i v lednu.

Zdroj: České noviny, Planetum

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak efektivně utlumit chronickou bolest? Vědci vyvíjejí nové léky

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Po dobu 4 měsíců můžete poměřit síly s IZS v darování krve, každá kapka se počítá

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…