Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak to bylo doopravdy s betlémskou hvězdou? Odhalte tajemství, které nedá spát astronomům

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Před více než dvěma tisíci lety zazářila na obloze hvězda, která se stala poselstvím naděje až do dnešních dnů. Nový film z dílny pražského planetária zodpovídá otázku, jaký fascinující astronomický úkaz stál za zrodem legendy, která neodmyslitelně provází období adventu a Vánoc.

Astronomové se od nepaměti snaží najít historický nebeský úkaz, který by odpovídal hvězdě betlémské, a to navzdory tomu, že není zřejmé, zda se příběh zakládá na skutečnosti. Podle odborníků se však určitě nejednalo o kometu. Tu totiž před dvěma tisíciletími lidé považovali za předzvěst neštěstí, ne příchod Mesiáše. „Ostatně vyobrazení vlasatice letící nad jesličkami poprvé použil až na počátku 14. století proslulý italský malíř Giotto di Bondone,“ podotkl místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan.

Astronomové se tedy domnívají, že by touto pověstnou hvězdou mohla být planeta Venuše, třetí nejjasnější těleso oblohy po Slunci a Měsíci, nebo Venušina konjunkce s jinou planetou. Suchan uvedl, že nejpravděpodobnější řešení záhady zřejmě už před 400 lety našel matematik, astronom a astrolog Johannes Kepler. Podle něj se jednalo o trojnásobnou konjunkci Jupiteru se Saturnem, která nastala v roce 7 před Kristem.

Snímek, který nahlíží do dávné minulosti a poodhaluje tajemství bájného světla nad Betlémem, v pražském planetáriu kombinuje živé záběry a projekci oblohy s 2D a 3D animacemi. Součástí programu je i komentovaná ukázka aktuálního nočního nebe. Pořad se bude vysílat i v lednu.

Zdroj: České noviny, Planetum

Související články

Zaručeně zlepší den

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Svého dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý vážně nemocný, říká zakladatelka Náboru hrdinů Martina Chmelová

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…