Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jedna, dvě, koala jde. V Austrálii budou sledovat pohyb vačnatců pomocí čteček obličejů

Ilustrační foto: Pixabay

Griffithova univerzita získala grant na trénování kamer s umělou inteligencí k rozpoznání koalích tváří. Umístěny budou na silniční přechody vybudované speciálně pro tyto vačnatce. Cílem je zjistit, jak koalové přechody používají, a následně navrhnout další postup v ochraně jejich klesající populace.

V posledních dvou dekádách skončilo v záchranných stanicích po srážce s autem 356 koalů. Zabránit jejich zranění nebo usmrcení na silnicích je tak jedním z důležitých kroků v ochraně těchto vačnatců. Australané proto pro koaly budují přechody. Zároveň potřebují lépe porozumět jejich chování, aby mu mohli přizpůsobit další postup. Prvních dvacet chytrých kamer bude nainstalováno v okolí města Redland ve státě Queensland. Vědce totiž zajímá, kolik koalů bude používat nadzemní přechody a kolik zvolí trasu pod silnicí.

Monitoring používaný dříve zaznamenával každé zvíře, které se přes cestu vydalo. Jestli šlo o koalu, nebo úplně jiného živočicha, museli odborníci analyzovat případ od případu. „S umělou inteligencí, která se za posledních deset let vyvíjela velmi rychle, je technologie dostatečně výkonná, aby pomocí natrénované analýzy videí rozpoznala nejen koaly jako takové, ale i které konkrétní koaly používají které přechody,“ popisuje vedoucí projektu Jun Zhou. Vědci budou spolupracovat s několika ochranářskými centry a skupinami, které jim pomohou umělou inteligenci naučit konkrétní pohyby a vzhled jejich chovanců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …