Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jedna, dvě, koala jde. V Austrálii budou sledovat pohyb vačnatců pomocí čteček obličejů

Ilustrační foto: Pixabay

Griffithova univerzita získala grant na trénování kamer s umělou inteligencí k rozpoznání koalích tváří. Umístěny budou na silniční přechody vybudované speciálně pro tyto vačnatce. Cílem je zjistit, jak koalové přechody používají, a následně navrhnout další postup v ochraně jejich klesající populace.

V posledních dvou dekádách skončilo v záchranných stanicích po srážce s autem 356 koalů. Zabránit jejich zranění nebo usmrcení na silnicích je tak jedním z důležitých kroků v ochraně těchto vačnatců. Australané proto pro koaly budují přechody. Zároveň potřebují lépe porozumět jejich chování, aby mu mohli přizpůsobit další postup. Prvních dvacet chytrých kamer bude nainstalováno v okolí města Redland ve státě Queensland. Vědce totiž zajímá, kolik koalů bude používat nadzemní přechody a kolik zvolí trasu pod silnicí.

Monitoring používaný dříve zaznamenával každé zvíře, které se přes cestu vydalo. Jestli šlo o koalu, nebo úplně jiného živočicha, museli odborníci analyzovat případ od případu. „S umělou inteligencí, která se za posledních deset let vyvíjela velmi rychle, je technologie dostatečně výkonná, aby pomocí natrénované analýzy videí rozpoznala nejen koaly jako takové, ale i které konkrétní koaly používají které přechody,“ popisuje vedoucí projektu Jun Zhou. Vědci budou spolupracovat s několika ochranářskými centry a skupinami, které jim pomohou umělou inteligenci naučit konkrétní pohyby a vzhled jejich chovanců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Ze zámečku u Hradce Králové je nyní luxusní wellness

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…