Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jedna, dvě, koala jde. V Austrálii budou sledovat pohyb vačnatců pomocí čteček obličejů

Ilustrační foto: Pixabay

Griffithova univerzita získala grant na trénování kamer s umělou inteligencí k rozpoznání koalích tváří. Umístěny budou na silniční přechody vybudované speciálně pro tyto vačnatce. Cílem je zjistit, jak koalové přechody používají, a následně navrhnout další postup v ochraně jejich klesající populace.

V posledních dvou dekádách skončilo v záchranných stanicích po srážce s autem 356 koalů. Zabránit jejich zranění nebo usmrcení na silnicích je tak jedním z důležitých kroků v ochraně těchto vačnatců. Australané proto pro koaly budují přechody. Zároveň potřebují lépe porozumět jejich chování, aby mu mohli přizpůsobit další postup. Prvních dvacet chytrých kamer bude nainstalováno v okolí města Redland ve státě Queensland. Vědce totiž zajímá, kolik koalů bude používat nadzemní přechody a kolik zvolí trasu pod silnicí.

Monitoring používaný dříve zaznamenával každé zvíře, které se přes cestu vydalo. Jestli šlo o koalu, nebo úplně jiného živočicha, museli odborníci analyzovat případ od případu. „S umělou inteligencí, která se za posledních deset let vyvíjela velmi rychle, je technologie dostatečně výkonná, aby pomocí natrénované analýzy videí rozpoznala nejen koaly jako takové, ale i které konkrétní koaly používají které přechody,“ popisuje vedoucí projektu Jun Zhou. Vědci budou spolupracovat s několika ochranářskými centry a skupinami, které jim pomohou umělou inteligenci naučit konkrétní pohyby a vzhled jejich chovanců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…