Griffithova univerzita získala grant na trénování kamer s umělou inteligencí k rozpoznání koalích tváří. Umístěny budou na silniční přechody vybudované speciálně pro tyto vačnatce. Cílem je zjistit, jak koalové přechody používají, a následně navrhnout další postup v ochraně jejich klesající populace.
V posledních dvou dekádách skončilo v záchranných stanicích po srážce s autem 356 koalů. Zabránit jejich zranění nebo usmrcení na silnicích je tak jedním z důležitých kroků v ochraně těchto vačnatců. Australané proto pro koaly budují přechody. Zároveň potřebují lépe porozumět jejich chování, aby mu mohli přizpůsobit další postup. Prvních dvacet chytrých kamer bude nainstalováno v okolí města Redland ve státě Queensland. Vědce totiž zajímá, kolik koalů bude používat nadzemní přechody a kolik zvolí trasu pod silnicí.
Monitoring používaný dříve zaznamenával každé zvíře, které se přes cestu vydalo. Jestli šlo o koalu, nebo úplně jiného živočicha, museli odborníci analyzovat případ od případu. „S umělou inteligencí, která se za posledních deset let vyvíjela velmi rychle, je technologie dostatečně výkonná, aby pomocí natrénované analýzy videí rozpoznala nejen koaly jako takové, ale i které konkrétní koaly používají které přechody,“ popisuje vedoucí projektu Jun Zhou. Vědci budou spolupracovat s několika ochranářskými centry a skupinami, které jim pomohou umělou inteligenci naučit konkrétní pohyby a vzhled jejich chovanců.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…