Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytrá laboratoř na plzeňské střeše odhalí detaily ze života včel

Ilustrační foto: Freepik

Jak se žije včelám v úlech? Na tuto otázku nyní hledají odpověď odborníci z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Pomocí chytré včelí laboratoře chtějí mnohem lépe porozumět životu našich bzučících pomocnic.

Unikátní laboratoř je umístěna na střeše fakulty. Díky dlouhodobým a velmi přesným měřením s využitím umělé inteligence dokáže získat jedinečná data. Zařízení mimo jiné zvládne odhalit i to, jestli se včely rojí, mají hlad a nosí nektar.

Dění kolem úlů zaznamenávají dvě kamery. Jedna je umístěna vepředu, druhá sleduje, co se děje uvnitř – nachází se u dna jednoho z úlů, kam padají rozdrobené kousky vosku, ale i nebezpeční roztoči. Ti způsobují onemocnění zvané varoáza, kvůli kterému hynou celá včelstva. Umělá inteligence zvládne roztoče rozpoznat a dokáže určit jejich denní spad. Monitorováním se tak dá nákaza mezi včelami včas odhalit.

Chytrá včelí laboratoř je umístěna na střeše Fakulty strojní. Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Včely létají až pět kilometrů daleko. Včelstva z Fakulty strojní by tak mohla sbírat nektar a opylovat květy u Borské přehrady. „Rádi bychom díky spolupráci se společností Softech vytvořili prostor pro bakalářské a diplomové práce našich studentů, kteří by s využitím IoT laboratoře Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU rozvíjeli možnosti uplatnění chytrých technologií v oblasti monitorování včelstev,“ uvedl děkan Fakulty strojní Milan Edl. Nyní senzory začínají sbírat potřebná data, která pak budou k dispozici studentům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Svatý Mikuláš se uměl teleportovat i rozčílit. Seznamte se s mýty ze starých rukopisů

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…