Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytrá laboratoř na plzeňské střeše odhalí detaily ze života včel

Ilustrační foto: Freepik

Jak se žije včelám v úlech? Na tuto otázku nyní hledají odpověď odborníci z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Pomocí chytré včelí laboratoře chtějí mnohem lépe porozumět životu našich bzučících pomocnic.

Unikátní laboratoř je umístěna na střeše fakulty. Díky dlouhodobým a velmi přesným měřením s využitím umělé inteligence dokáže získat jedinečná data. Zařízení mimo jiné zvládne odhalit i to, jestli se včely rojí, mají hlad a nosí nektar.

Dění kolem úlů zaznamenávají dvě kamery. Jedna je umístěna vepředu, druhá sleduje, co se děje uvnitř – nachází se u dna jednoho z úlů, kam padají rozdrobené kousky vosku, ale i nebezpeční roztoči. Ti způsobují onemocnění zvané varoáza, kvůli kterému hynou celá včelstva. Umělá inteligence zvládne roztoče rozpoznat a dokáže určit jejich denní spad. Monitorováním se tak dá nákaza mezi včelami včas odhalit.

Chytrá včelí laboratoř je umístěna na střeše Fakulty strojní. Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Včely létají až pět kilometrů daleko. Včelstva z Fakulty strojní by tak mohla sbírat nektar a opylovat květy u Borské přehrady. „Rádi bychom díky spolupráci se společností Softech vytvořili prostor pro bakalářské a diplomové práce našich studentů, kteří by s využitím IoT laboratoře Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU rozvíjeli možnosti uplatnění chytrých technologií v oblasti monitorování včelstev,“ uvedl děkan Fakulty strojní Milan Edl. Nyní senzory začínají sbírat potřebná data, která pak budou k dispozici studentům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…