Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po třech tisíciletích vystrčili růžky. Ve volné přírodě se narodili ohrožení tasmánští čerti

Ilustrační foto: Depositphotos

Milovníci přírody napříč světem se radují. V kontinentální Austrálii se totiž poprvé po zhruba třech tisíciletích narodili ve volné přírodě tasmánští čerti.

Sedm mláďat přišlo na svět v přírodní rezervaci národního parku Barrington Tops. Do rezervace obehnané plotem, který živočichy chrání před různými hrozbami včetně nemocí či automobilové dopravy, bylo loni vypuštěno 26 dospělých tasmánských čertů. Naději na jejich přežití ve volné přírodě zvyšoval fakt, že se na území rezervace nevyskytují žádní jiní predátoři. Masožravý vačnatec známý i jako ďábel medvědovitý vymizel podle vědců z divoké australské přírody nejspíše kvůli psům dingo, původním obyvatelům a devastujícímu suchu.

Rezervace vačnatcům poskytuje bezpečné prostředí. Ilustrační foto: Pixabay

Pozorovali jsme je z dálky a vstoupili jsme, až když jsme si šli potvrdit narození prvních mláďat. Bylo to úžasné,“ prohlásil Tim Faulkner z ekologické organizace Aussie Ark. Specialisté podle něj zkontrolovali vaky samic a přesvědčili se o tom, že se mláďata těší dobrému zdraví. Ochránci přírody doufají, že je to další důležitý krok k plnému návratu ďábla medvědovitého do volné přírody kontinentální Austrálie.

Zdroj: ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…