Když vědci v Austrálii zkoumali úbytek původních druhů živočichů, porovnávali vzorky DNA nalezených jedinců s osmi vyhynulými australskými hlodavci včetně myši Gouldovy. Právě s tou našli biologové překvapivou shodu, a objevili tak celkem 42 žijících jedinců.
Kolonii myší výzkumníci objevili ve Žraločí zátoce na 42 kilometrů čtverečních velkém Bernierově ostrově, který patří k Austrálii. „Vzkříšení tohoto druhu přináší dobré zprávy, navzdory nepřiměřeně vysoké míře úhynu původních hlodavců na území Austrálie od evropské kolonizace v roce 1788,“ uvedla pro server CNN vedoucí výzkumu Emily Roycroftová.
Poslední jedinci myši Gouldovy byli v Austrálii spatřeni v roce 1857. Následně druh téměř vyhynul kvůli zavlečení invazivních druhů, novým nemocem i odstraňováním zemědělské půdy. Pro zachování druhu nyní vědci populaci rozdělili a několik jedinců přemístili na dva další ostrovy, kde doufají ve vznik nových myších populací.
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…