Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace Nenech to být už pomohla 5 tisícům šikanovaných dětí

Zdroj fotografie: archiv Nenech to býtkr

Studenti studentům. Na takovém principu vznikl před necelými třemi roky projekt Nenech to být, kterou vytvořili středoškolští studenti jako nástroj pro děti, které se setkávají se šikanou. Aplikace velmi rychle získala na oblibě a uživatelé už skrze ni odeslali 5 516 upozornění.

Projekt stojí na webové a mobilní aplikaci, která funguje jako online anynomní schránka důvěry. Jejím prostřednictvím se mohou ozvat nejen samotné oběti, ale i tzv. mlčící většina. „Všichni tři jsme se během dospívání nejednou ocitli v roli mlčící většiny – šikany se přímo neúčastní a ráda by něco udělala, ale neví, jak zasáhnout,“ popisuje za trio zakladatelů Jan Sláma. Děti se leckdy mohou bát ozvat nebo svěřit a právě s tím aplikace pomáhá. Upozornění se pak dostane k poveřené kompetentní osobě, kterou může třeba být školní psycholog nebo ředitel.

Aplikace se neomezuje pouze na třídní kolektiv, je otevřena také například sportovním skupinám nebo dětem na letních táborech. Projekt se od svého vzniku rozšířil i geograficky – za hranicemi funguje například v Polsku, v Jihoafrické republice nebo v Mexiku. U nás je do něj zapojeno přes 1800 škol.

Související články

Společnost

Iniciativa českých studentek pomáhá dětem čelit kyberšikaně

Inspirace

Brněnští studenti spustili aplikaci na pomoc šikanovaným dětem

Inspirace

Olomoučtí studenti krátí pacientům dlouhé chvíle v nemocnici

Inspirace

Nadšenec vydává originální neučebnici fyziky

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.