Studenti studentům. Na takovém principu vznikl před necelými třemi roky projekt Nenech to být, kterou vytvořili středoškolští studenti jako nástroj pro děti, které se setkávají se šikanou. Aplikace velmi rychle získala na oblibě a uživatelé už skrze ni odeslali 5 516 upozornění.
Projekt stojí na webové a mobilní aplikaci, která funguje jako online anynomní schránka důvěry. Jejím prostřednictvím se mohou ozvat nejen samotné oběti, ale i tzv. mlčící většina. „Všichni tři jsme se během dospívání nejednou ocitli v roli mlčící většiny – šikany se přímo neúčastní a ráda by něco udělala, ale neví, jak zasáhnout,“ popisuje za trio zakladatelů Jan Sláma. Děti se leckdy mohou bát ozvat nebo svěřit a právě s tím aplikace pomáhá. Upozornění se pak dostane k poveřené kompetentní osobě, kterou může třeba být školní psycholog nebo ředitel.
Aplikace se neomezuje pouze na třídní kolektiv, je otevřena také například sportovním skupinám nebo dětem na letních táborech. Projekt se od svého vzniku rozšířil i geograficky – za hranicemi funguje například v Polsku, v Jihoafrické republice nebo v Mexiku. U nás je do něj zapojeno přes 1800 škol.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…