Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace Nenech to být už pomohla 5 tisícům šikanovaných dětí

Zdroj fotografie: archiv Nenech to býtkr

Studenti studentům. Na takovém principu vznikl před necelými třemi roky projekt Nenech to být, kterou vytvořili středoškolští studenti jako nástroj pro děti, které se setkávají se šikanou. Aplikace velmi rychle získala na oblibě a uživatelé už skrze ni odeslali 5 516 upozornění.

Projekt stojí na webové a mobilní aplikaci, která funguje jako online anynomní schránka důvěry. Jejím prostřednictvím se mohou ozvat nejen samotné oběti, ale i tzv. mlčící většina. „Všichni tři jsme se během dospívání nejednou ocitli v roli mlčící většiny – šikany se přímo neúčastní a ráda by něco udělala, ale neví, jak zasáhnout,“ popisuje za trio zakladatelů Jan Sláma. Děti se leckdy mohou bát ozvat nebo svěřit a právě s tím aplikace pomáhá. Upozornění se pak dostane k poveřené kompetentní osobě, kterou může třeba být školní psycholog nebo ředitel.

Aplikace se neomezuje pouze na třídní kolektiv, je otevřena také například sportovním skupinám nebo dětem na letních táborech. Projekt se od svého vzniku rozšířil i geograficky – za hranicemi funguje například v Polsku, v Jihoafrické republice nebo v Mexiku. U nás je do něj zapojeno přes 1800 škol.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…