Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspěšný projekt pokračuje. Školy si opět budou moci pozvat vědce do distanční výuky

Ilustrační foto: Pexels

Žáci a studenti základních a středních škol, kteří se budou muset vrátit k distanční výuce, nemusí zoufat. Zpestřit a rozšířit jim ji opět budou moci přední české vědecké kapacity, které nabízejí své přednášky nebo besedy.

Látku pomohou vysvětlit či prohloubit odborníci z Astronomického ústavu, Geofyzikálního ústavu a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Na jaře se jich do projektu zapojilo celkem 46 a odučili více než 500 hodin. Nejčastěji fyziku, češtinu, biologii a společenské vědy. „Zavítali jsme do míst, kam bychom se třeba jen obtížně dostávali, vytvořili jsme spoustu nových kontaktů a zároveň měli jedinečnou možnost se učitelů zeptat, co pro ně můžeme dělat i v budoucnu,“ pochvaluje si spolupráci Robert Kolár, vedoucí oddělení teorie Ústavu pro českou literaturu.

Ilustrační foto: Pexels

Nadšení neskrývají ani samotní akademici, kteří už svými vědomostmi přispěli ke vzdělání mladé generace. „Během jarního lockdownu jsem virtuálně vstoupil do 50 tříd po celé České republice a besedoval s dětmi o planetách Sluneční soustavy, cestách na Mars a o všem, na co zeptaly. Proud otázek byl někdy nezastavitelný. Je skvělé, že děti mají zájem o vědu, a těším se, že se s nimi budu moci zase virtuálně potkat ve všech koutech země,“ vypráví planetární geolog Petr Brož.

Seznam vědců a nabízených přednášek či tematických okruhů najdou učitelé na jednom místě prostřednictvím odkazu na google dokument. Pod záložkou každého ústavu si mohou vybrat, co se jim do výuky hodí.

Zdroj: AV ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…