Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový projekt má omezit plýtvání potravinami u dětí

Ilustrační foto: Pexels

Pamatujete si, jak jste ve školní jídelně vyhazovali celé porce? Tak tomu by měl být nyní učiněn konec. Naučit děti omezit plýtvání jídlem i zacházet s potravinovým odpadem je cílem vzdělávacího projektu Smart Food II. Žákům má přiblížit, co se s potravinami děje od produkce na farmě po jejich spotřebu, informoval server Ekolist.

Projekt Smart Food II se nyní testuje ve vybraných školách, jeho hlavním cílem je inspirovat žáky k odpovědnějšímu zacházení s jídlem. Nové výukové materiály mají dětem ukázat, jak mohou změny v jejich každodenním životě přispět k omezení plýtvání potravinami i ke snížení dopadů domácnosti na životní prostředí. Jde o pokračování projektu Smart Food, který děti učí, jak správně s potravinami zacházet.

Na vytvoření projektu spolupracovala Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně. „Projekt ukazuje, že i malé změny v každodenním životě mohou mít výrazný pozitivní dopad na životní prostředí,“ řekl Igor Červený, zástupce Pedagogické fakulty UK, spoluautor projektu Smart Food a portálu FutureBooks. Součástí výukových materiálů jsou nově i videa. Interaktivní digitální materiály mohou žáci využívat ve školách i doma. Rodinné aktivity podle zástupců projektu zahrnují například společné plánování jídel, tvorbu seznamů potravin pro nákup nebo sledování množství vyhozeného jídla.

Související články

Příroda a ekologie

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Příroda a ekologie

Udržitelnou rýži bude Vietnam pěstovat pomocí dronů

Příroda a ekologie

V Česku se podařilo zachránit už 725 tun potravin

Společnost

Kvalita vzdělávání v Česku se zlepšila

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

V Řecku objevili nejstarší známé dřevěné nástroje

Jak připravit firmu na výpadek peněz, když zákazník neuhradí fakturu

Češi znovu objevují krásu dovolené doma

Vědci zkoumají, jak mozek podporuje ochotu pomáhat

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…