Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

O krok blíž k léčbě autoimunitního onemocnění. Čeští vědci vyvíjejí léky bez nežádoucích účinků

Ilustrační foto: Pixabay

Kortikoidy, biologická léčba, imunosupresiva. Díky lékům se daří držet autoimunitní onemocnění na uzdě, ale za vysokou cenu řady nežádoucích účinků. Odborníci z Biofyzikálního ústavu Akademie věd proto nyní testují několik látek, kterými chtějí vylepšit vlastnosti běžně používaných léčiv. Nové léky by měly cílit přesněji, a tím pádem fungovat bez vedlejších účinků.

Revmatoidní artritida napadá především klouby, kde způsobuje zánět a otok. Tím se zhoršuje jejich hybnost, což může vést k úplné invaliditě. Stávající léčiva přitom v zásadě pouze potlačují zánětlivé procesy. Vědci proto začali hledat způsob, jak léky vylepšit.

Výzkumníci se zaměřili na vývoj speciálních nanopolymerů. Díky nim by se léčiva mohla dostávat přímo do místa zánětu a nerozkládala by se už v okolních tkáních, jako tomu bylo doposud. Účinky nové terapie testuje v laboratoři studentka Masarykovy univerzity Daniela Rubanová. Její práci letos v soutěži pro talentované doktorandy ocenilo i město Brno.

Hlavní výhodou pro pacienta by bylo právě to, že by byl částečně ušetřen různých vedlejších účinků, které jeho současná léčba má,“ uvedla pro Český rozhlas Rubanová. Pacienti kvůli medikamentům trpí například kardiovaskulárními a kožními problémy. Kromě jejich odstranění by vědci chtěli zapracovat také na celkové době účinkování léků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Infekce Helicobacter pylori u dětí: Diagnóza a léčba

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…