Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robotické hejno ptáků vyrazilo na zkušební záchrannou misi. České drony v poušti obstály

2 minuty radosti
Testování v poušti prozatím vypadá nadějně. Foto: se svolením ČVUT

Jak nalézt ztracené? Vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze pracují na vývoji dronů, které by mohly být nápomocné při hledání a záchraně osob. Na začátku května je se slibnými výsledky testovali v poušti ve Spojených arabských emirátech.

Stabilizovaný roj nízkoletících robotů vybavených kamerou s neuronovou sítí je schopen proletět nad nehostinným terénem pouště. Přitom je připravený vyhledat osoby v nouzi, přistát a předat jim balíček první pomoci. „Při realizaci tohoto projektu jsme se nechali inspirovat přírodou. Hejna ptáků za letu či plovoucích ryb jsou vybavená smyslovým orgánem, který jim umožňuje držet se pohromadě a reagovat na situaci, například se vyhnout predátorovi. Náš roj napodobuje tento skupinový pohyb, autonomní roboty si během letu vyměňují jen minimum informací, přesto postupují koordinovaně,“ uvedl doktor Martin Saska, vedoucí skupiny Multi-Robot Systems, která se ve výzkumu angažuje.

Doktor Martin Saska, vedoucí skupiny Multi-Robot Systems. Foto: se svolením ČVUT

Projekt vychází ze spolupráce s firemním partnerem Technology Innovation Institute se sídlem v Abú Zabí. Ten si vybral českou skupinu s ohledem na její světovou dominanci v oblasti rojování a stabilizace nízkoletících robotů. Slibný výzkum prozatím stále ověřuje základní principy. „K dalšímu rozšíření určitě může přispět přistoupení dalších firemních partnerů, které projekt dotáhnou do fáze jeho aplikace. Tady se otevírá prostor pro české firmy, které budou chtít navázat na naše výsledky v oblasti základního výzkumu,“ poznamenal Saska.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…