Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zprávu v lahvi vyplavilo moře po sto letech

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na jaře letošního roku nalezl německý pár starou lahev a v ní dopis. Po nějaké době se však zjistilo, že se jedná o nejstarší dochovanou zprávu, kterou kdo kdy poslal po moři. Dle vědců vzkaz do Severního moře hodil starý výzkumník v letech 1904 až 1906 a napsal, ať ten, kdo zprávu nalezne, doručí ji do Námořní biologické asociace ve Spojeném království.

„Bylo to velmi vzrušující. Vůbec jsme nečekali, že v lahvi nalezneme tak starou zprávu,“ řekl pro Friday Guy Baker z Námořní biologické asociace. Láhev byla prý podle vědců jednou z tisíce hozených do Severního moře, jež tam poslal výzkumník George Parker Bidder.

V každé z tisícovky lahví se ukrýval vzkaz, ve kterém Bidder sliboval jako odměnu jeden šilink každému, kdo vrátí láhev asociaci společně se zprávou, která se ukrývala uvnitř. Většina lahví se prý ale zamotala v průběhu staletí do rybářských sítí a byla tak navždy ztracena.

Námořní biologická asociace nyní zkoumá, zda je možné zapsat vzkaz v láhvi do Guinessovy knihy rekordů jako nejstarší nalezený artefakt. Ten současný, zapsaný jako nejstarší, pochází z roku 1914 a byl nalezen po 99 letech.

Zdroj: Huffingtonpost.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.