Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norská horolezkyně stanovila nový světový rekord. Zdolala 14 osmitisícovek za 92 dní

Foto: Matias Myklebust

Vystoupat na vrchol hory, jejíž výška dosahuje přes osm tisíc metrů, je snem mnoha horolezců. Pokořit všechny se povedlo padesátce z nich. Šestou desítku otevřela fenomenálním způsobem Kristin Harila, která stanula na vrcholu každé z osmitisícovek v rozmezí tří měsíců a jednoho dne, informovala agentura AP.

Sedmatřicetiletá norská horolezkyně spolu s Šerpou Tenjinem Lamou zkrátili předchozí rekord Nirmala Purdži čítající 189 dní na méně než polovinu mezi dubnem a červencem. Vše přitom bylo na dobré cestě již o rok dřív, kdy Harila vylezla na 12 ze 14 velikánů. Plány jí však zhatila koronavirová uzávěra hranic do Číny, kde se nachází vrcholy Šiša Pangma (8 027 m. n. m.) a Čo Oju (8 201 m. n. m.). „V projektu budu pokračovat i nadále,“ prohlásila po nezdaru z roku 2022. „Je to důležité. Nejen pro mě, ale také pro to, abychom něco skutečně změnili v oblasti genderových rozdílů, které stále vidíme ve světě a zejména v tomto sportu,“ dodala horolezkyně pro web Heaven Himalaya.

V dubnu proto změnila strategii a nový pokus o zdolání celé Koruny Himaláje začala 26. dubna právě čínskými vrcholy. Následovaly hory v Nepálu, včetně Mount Everestu (8 848 m. n. m.) a Lhotse (8 516 m. n. m.) v rozmezí pouhých osmi hodin. Aby horolezci stihli v krátké časové době tolik výstupů, přesunovali se mezi základními tábory pomocí vysokohorských helikoptér a používali kyslíkové přístroje. Vše ukončil úspěšný výstup na nejtěžší horu světa, K2 (8 611 m. n. m) 27. července, tedy tři měsíce a den od začátku expedice. S Šerpou Tenjinem Lamou, který byl pro Kristin klíčovým průvodcem a společníkem, se tak dělí o světový rekord a oba jsou držitelem v kategorii svého pohlaví.

Kristin Harila a Tenjin Lama na vrchulu hory Kančendženga (8 586 m. n. m.) 18. května 2023. Foto: Matias Myklebust

Šerpa Tenjin Lama v říjnu zahynul v lavině na hoře Šiša Pangma. Kristin Harila proto na jeho počest vydražila hodinky, se kterými historickou expedici absolvovala, a výtěžek z aukce věnovala na vzdělání jeho synů Lakhpy Sangeho a Lakhpy Nurba. K osmitisícovkám se na nějakou dobu nevrátí a plánuje méně náročné outdoorové aktivity spolu s podporou Tenjinovy rodiny. To, jestli se podaří někomu z horolezců a horolezkyň jejich rekord překonat, uvidíme nejdříve závěrem příštího léta. Laťka je však velmi vysoko.

Tenjin Lama s manželkou Pemou Yangi a syny Lakhpou Nurbu (vlevo) a Lakhpou Sange (vpravo). Foto: Manish Maharjan

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Lidé s touto krevní skupinou stárnou podle nového výzkumu pomaleji

FDA schválila léky proti bolesti bez opioidů, které konečně poskytují úlevu bez závislosti

Mniši testují umělou inteligenci. Mají svého BuddhaBota

Jak zvýšit plodnost? Hroznové víno pomůže

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…