Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norská horolezkyně stanovila nový světový rekord. Zdolala 14 osmitisícovek za 92 dní

Foto: Matias Myklebust

Vystoupat na vrchol hory, jejíž výška dosahuje přes osm tisíc metrů, je snem mnoha horolezců. Pokořit všechny se povedlo padesátce z nich. Šestou desítku otevřela fenomenálním způsobem Kristin Harila, která stanula na vrcholu každé z osmitisícovek v rozmezí tří měsíců a jednoho dne, informovala agentura AP.

Sedmatřicetiletá norská horolezkyně spolu s Šerpou Tenjinem Lamou zkrátili předchozí rekord Nirmala Purdži čítající 189 dní na méně než polovinu mezi dubnem a červencem. Vše přitom bylo na dobré cestě již o rok dřív, kdy Harila vylezla na 12 ze 14 velikánů. Plány jí však zhatila koronavirová uzávěra hranic do Číny, kde se nachází vrcholy Šiša Pangma (8 027 m. n. m.) a Čo Oju (8 201 m. n. m.). „V projektu budu pokračovat i nadále,“ prohlásila po nezdaru z roku 2022. „Je to důležité. Nejen pro mě, ale také pro to, abychom něco skutečně změnili v oblasti genderových rozdílů, které stále vidíme ve světě a zejména v tomto sportu,“ dodala horolezkyně pro web Heaven Himalaya.

V dubnu proto změnila strategii a nový pokus o zdolání celé Koruny Himaláje začala 26. dubna právě čínskými vrcholy. Následovaly hory v Nepálu, včetně Mount Everestu (8 848 m. n. m.) a Lhotse (8 516 m. n. m.) v rozmezí pouhých osmi hodin. Aby horolezci stihli v krátké časové době tolik výstupů, přesunovali se mezi základními tábory pomocí vysokohorských helikoptér a používali kyslíkové přístroje. Vše ukončil úspěšný výstup na nejtěžší horu světa, K2 (8 611 m. n. m) 27. července, tedy tři měsíce a den od začátku expedice. S Šerpou Tenjinem Lamou, který byl pro Kristin klíčovým průvodcem a společníkem, se tak dělí o světový rekord a oba jsou držitelem v kategorii svého pohlaví.

Kristin Harila a Tenjin Lama na vrchulu hory Kančendženga (8 586 m. n. m.) 18. května 2023. Foto: Matias Myklebust

Šerpa Tenjin Lama v říjnu zahynul v lavině na hoře Šiša Pangma. Kristin Harila proto na jeho počest vydražila hodinky, se kterými historickou expedici absolvovala, a výtěžek z aukce věnovala na vzdělání jeho synů Lakhpy Sangeho a Lakhpy Nurba. K osmitisícovkám se na nějakou dobu nevrátí a plánuje méně náročné outdoorové aktivity spolu s podporou Tenjinovy rodiny. To, jestli se podaří někomu z horolezců a horolezkyň jejich rekord překonat, uvidíme nejdříve závěrem příštího léta. Laťka je však velmi vysoko.

Tenjin Lama s manželkou Pemou Yangi a syny Lakhpou Nurbu (vlevo) a Lakhpou Sange (vpravo). Foto: Manish Maharjan

Související články

Zaručeně zlepší den

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…