Češi byli k solárním panelům značně skeptičtí, někteří dokonce tvrdili, že na polích jen zabírají místo. S řešením energetické soběstačnosti ale začínáme solárům opět přicházet na chuť a změnit to hodlá i česká společnost Solek podnikající v zahraničí, jak uvádí server CzechCrunch.
Již nyní se firma zaměřuje na agrovoltaiku – spojení pěstování plodin a místa pro fotovoltaickou elektrárnu – v Chile nebo ve Francii. Většinou se u solárních panelů, které nejsou u země, ale na vyvýšené konstrukci, pěstují nižší plodiny, kterým panely nad nimi nevadí. Pak už jen stačí je postavit v takové vzdálenosti, aby mezi nimi projely traktory a další zemědělská technika. Výhody to má i v tom, že částečně zastíněné rostliny nepotřebují tolik vody, která se jinak na otevřeném poli rychle odpařuje. Odpařování vody z rostlin zase ochlazuje panely, takže jde o naprostou synergii.
Spojili se dokonce s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a řeší společně, jak nejlépe propojit zemědělství a fotovoltaiku vzhledem k českým plodinám a možnostem. Kromě toho se chtějí zaměřit i na domácnosti a soláry pokrýt také průmyslové objekty.
Zdroj: CzechCrunch, inSmart
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…