Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Kompostovatelnou urnu můžete uložit mezi kořeny stromů v Lese vzpomínek v pražských Kobylisích. Foto: Ke kořenům

Pokud už jste měli nemilou povinnost zúčastnit se pohřbu, asi jste si všimli, že jsou všechny podobné – buď civilní obřad v krematoriu, nebo církevní v kostele. Většinou lidé ani nevědí, že existují i jiné možnosti, které mohou být veselejší a pozůstalým dopřát klid. Několik zajímavých variant přináší CzechDesign.

Znáte někoho, kdo by se na pohřeb těšil? A nemohlo by to být jinak? Pohřeb by měl být posledním rozloučením, oslavou života našeho blízkého, nejen místem pro pláč a splín. Již nyní někteří lidé řeší poslední rozloučení sami, rozptýlí své milované na oblíbeném místě nebo uloží do země na svém pozemku bez pomoci institucí. O změnu se snaží i některá místa a lidé zabývající se funerální kulturou. Představme si je.

Pohřební ateliér


Může to znít trochu zvláštně, ale v areálu strašnického starého evangelického hřbitova byl otevřen projekt organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy. V budově můžete nejen uspořádat obřad podle svých představ, ale také si tu prohlédnout designové urny z kompostovatelných materiálů, inspirovat se k uspořádání pohřbu nebo se zúčastnit zajímavých přednášek a besed o tomto tématu. Snaží se tu detabuizovat smrt. Rozhodně nepřijdete do tmavé a smutkem zahalené budovy, naopak je to tu čisté a veselé. To, co vám třeba u obvyklých pohřebních domů přijde nerealizovatelné, tady určitě nebude problém.

Místnost pro obřad v Pohřebním ateliéru v Praze. Foto: Pohřební ateliér

Les a louka vzpomínek


V pražských Kobylisích funguje les vzpomínek již od roku 2015, jde o vůbec první přírodní hřbitov v Česku. Za jeho vznikem stojí Správa pražských hřbitovů a organizace Ke kořenům. Spousta lidí se o hroby svých příbuzných nechce nebo nemůže dlouhodobě starat, a tak volí kremaci. Les vzpomínek je ale zajímavou alternativou, která nám zanechá místo pro návštěvu zemřelých. Pohřbívá se tu v rozložitelných urnách, které se zakopou přímo ke kořenům stromů, na ně se pak dodá tabulka se jménem.

Konají se tu také obřady, které jsou většinou komorní, ovšem neuvěřitelná atmosféra přírody je jedinečným zážitkem pro poslední rozloučení. Nesmí se sem nosit umělé květiny a dekorace, vše musí být rozložitelné. V roce 2023 tu přibude také louka vzpomínek, kde bude místo pro 350 ekologicky rozložitelných rakví. Místa budou označovat jen malé keramické destičky. Uvažuje se také o dalším místě v areálu Motolského hřbitova.

Prostor Údolí vzpomínek v Brně-Líšni. Foto: Igor Zehl

Údolí vzpomínek


Novinky v pohřebnictví se netýkají samozřejmě jen Prahy, i v Brně Líšni otevřela organizace Ke kořenům spolu se Správou hřbitovů města Brna podobný projekt jako v Kobylisích. Popel je tu možné uložit ke kořenům stromů nebo do květinových záhonů. U vstupu najdete strom života, u kterého je možné zapalovat svíčky.

Zdroj: CzechDesign

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dvanácté, JAR první. Které země jsou pro turisty nejpřátelštější?

Vědci přišli na to, jak vyrábět čokoládu ekologičtějším způsobem

Koukání do telefonu před spaním podle vědců nenarušuje spánek

Zákaz telefonů ve školách? Kalifornie přichází se změnami

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…