Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Kompostovatelnou urnu můžete uložit mezi kořeny stromů v Lese vzpomínek v pražských Kobylisích. Foto: Ke kořenům

Pokud už jste měli nemilou povinnost zúčastnit se pohřbu, asi jste si všimli, že jsou všechny podobné – buď civilní obřad v krematoriu, nebo církevní v kostele. Většinou lidé ani nevědí, že existují i jiné možnosti, které mohou být veselejší a pozůstalým dopřát klid. Několik zajímavých variant přináší CzechDesign.

Znáte někoho, kdo by se na pohřeb těšil? A nemohlo by to být jinak? Pohřeb by měl být posledním rozloučením, oslavou života našeho blízkého, nejen místem pro pláč a splín. Již nyní někteří lidé řeší poslední rozloučení sami, rozptýlí své milované na oblíbeném místě nebo uloží do země na svém pozemku bez pomoci institucí. O změnu se snaží i některá místa a lidé zabývající se funerální kulturou. Představme si je.

Pohřební ateliér


Může to znít trochu zvláštně, ale v areálu strašnického starého evangelického hřbitova byl otevřen projekt organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy. V budově můžete nejen uspořádat obřad podle svých představ, ale také si tu prohlédnout designové urny z kompostovatelných materiálů, inspirovat se k uspořádání pohřbu nebo se zúčastnit zajímavých přednášek a besed o tomto tématu. Snaží se tu detabuizovat smrt. Rozhodně nepřijdete do tmavé a smutkem zahalené budovy, naopak je to tu čisté a veselé. To, co vám třeba u obvyklých pohřebních domů přijde nerealizovatelné, tady určitě nebude problém.

Místnost pro obřad v Pohřebním ateliéru v Praze. Foto: Pohřební ateliér

Les a louka vzpomínek


V pražských Kobylisích funguje les vzpomínek již od roku 2015, jde o vůbec první přírodní hřbitov v Česku. Za jeho vznikem stojí Správa pražských hřbitovů a organizace Ke kořenům. Spousta lidí se o hroby svých příbuzných nechce nebo nemůže dlouhodobě starat, a tak volí kremaci. Les vzpomínek je ale zajímavou alternativou, která nám zanechá místo pro návštěvu zemřelých. Pohřbívá se tu v rozložitelných urnách, které se zakopou přímo ke kořenům stromů, na ně se pak dodá tabulka se jménem.

Konají se tu také obřady, které jsou většinou komorní, ovšem neuvěřitelná atmosféra přírody je jedinečným zážitkem pro poslední rozloučení. Nesmí se sem nosit umělé květiny a dekorace, vše musí být rozložitelné. V roce 2023 tu přibude také louka vzpomínek, kde bude místo pro 350 ekologicky rozložitelných rakví. Místa budou označovat jen malé keramické destičky. Uvažuje se také o dalším místě v areálu Motolského hřbitova.

Prostor Údolí vzpomínek v Brně-Líšni. Foto: Igor Zehl

Údolí vzpomínek


Novinky v pohřebnictví se netýkají samozřejmě jen Prahy, i v Brně Líšni otevřela organizace Ke kořenům spolu se Správou hřbitovů města Brna podobný projekt jako v Kobylisích. Popel je tu možné uložit ke kořenům stromů nebo do květinových záhonů. U vstupu najdete strom života, u kterého je možné zapalovat svíčky.

Zdroj: CzechDesign

Související články

Zaručeně zlepší den

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…