O omezování konzumace masa a živočišných produktů u lidí a blahodárném přínosu tohoto kroku na planetu se mluví často. Ale co miliony lidí, kteří trpí hladem a podvýživou? Vědci přišli na to, že změny ve výrobě krmiv pro hospodářská zvířata a ryby by tuto problematiku mohly vyřešit. Informoval o tom server Earth.
Studie, za kterou stojí odborníci z Univerzity Aalto ve Finsku, se zabývala tím, jak určité úpravy krmiva pro zvířata mohou udržet produkci a zároveň zpřístupnit více potravin pro lidi. Podle výzkumníků by realizace série relativně jednoduchých změn mohla podstatně zvýšit globální zásobování potravinami a poskytnout potraviny až o 13 procent více lidem než doposud. To vše, aniž by bylo nutné zvýšit využívání přírodních zdrojů nebo zavést zásadní změny ve stravování lidí.
V současné době se asi třetina produkce obilnin používá jako krmivo pro zvířata a čtvrtinu ulovených ryb nekonzumují lidé. Vědci proto zkoumali potenciál využití zbytků plodin a vedlejších produktů potravin při produkci hospodářských zvířat a ryb. Pokud by se to zavedlo do praxe, uvolnilo by se značné množství potravin, které by mohly nasytit mnoho osob. Zvířata by totiž byla krmena převážně citrusovou dužinou nebo cukrovou řepou, nikoliv jídlem, které konzumují lidé.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature Food
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…