Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

O omezování konzumace masa a živočišných produktů u lidí a blahodárném přínosu tohoto kroku na planetu se mluví často. Ale co miliony lidí, kteří trpí hladem a podvýživou? Vědci přišli na to, že změny ve výrobě krmiv pro hospodářská zvířata a ryby by tuto problematiku mohly vyřešit. Informoval o tom server Earth.

Studie, za kterou stojí odborníci z Univerzity Aalto ve Finsku, se zabývala tím, jak určité úpravy krmiva pro zvířata mohou udržet produkci a zároveň zpřístupnit více potravin pro lidi. Podle výzkumníků by realizace série relativně jednoduchých změn mohla podstatně zvýšit globální zásobování potravinami a poskytnout potraviny až o 13 procent více lidem než doposud. To vše, aniž by bylo nutné zvýšit využívání přírodních zdrojů nebo zavést zásadní změny ve stravování lidí.

V současné době se asi třetina produkce obilnin používá jako krmivo pro zvířata a čtvrtinu ulovených ryb nekonzumují lidé. Vědci proto zkoumali potenciál využití zbytků plodin a vedlejších produktů potravin při produkci hospodářských zvířat a ryb. Pokud by se to zavedlo do praxe, uvolnilo by se značné množství potravin, které by mohly nasytit mnoho osob. Zvířata by totiž byla krmena převážně citrusovou dužinou nebo cukrovou řepou, nikoliv jídlem, které konzumují lidé.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature Food

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…