Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Živá knihovna skrze reálné příběhy odstraňuje předsudky ve společnosti

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Předsudkům a stereotypům se nejlépe čelí vlastní zkušeností, která člověku otevře oči. Tuto zkušenost mohou zprostředkovat například skutečné příběhy lidí prostřednictvím otevřeného dialogu. Přesně to umožňuje projekt Živá knihovna.

Název Živá knihovna není náhodný, projekt totiž pracuje s podobnými pojmy jako skutečná knihovna. V roli čtenářů vystupují zájemci z řad veřejnosti, kteří si mohou půjčit knihu dle vlastního výběru – kniha je však v tomto případě živá a zastoupená osobou se zajímavým příběhem, který chce skrze „čtení“ zprostředkovat.

V roli knihy figurují nejčastěji lidé, kteří jsou součástí nějaké menšiny. Jde například o lidi s drogovou minulostí, bez domova, s menšinovou sexuální orientací, různého etnického původu nebo náboženského vyznání.

Projekt je výjimečný právě tím, že nabízí otevřený dialog a prostor pro přímou konfrontaci vlastních postojů s realitou. Živá knihovna umožňuje setkání s osobami, s nimiž by lidé za běžných okolností neměli možnost nebo ani nechtěli mluvit. Tato metoda je založená na osobní zkušenosti, čímž napomáhá bořit společenské předsudky.

Myšlenka projektu pochází ze zahraničí, kde byla poprvé realizována v roce 2000 během hudebního festivalu Roskilde. Od té doby se rozšířila do mnoha zemí, kde ji místní organizace různě modifikují, ale udržují základní ideu a heslo Nesuď knihu podle obalu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…