Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ze ZOO ve Dvoře Králové putuje do Afriky další nosorožec. Samice Eliška pozná domov svých předků.

Eliška, dvouletá samice nosorožce dvourohého žijící ve královédvorské ZOO, se chystá na dlouhou cestu. V příštím roce zamíří do tanzanského národního parku Mkomazi a připojí se k početné sedmičlenné skupině nosorožců, kteří tam ze ZOO ve Dvoře Králové odcestovali v roce 2009. Převoz Elišky si vyžádá nemalé finanční prostředky. Zástupci ZOO se proto rozhodli uspořádat společenskou akci, večeři s ochráncem přírody Tonym Fitzjohnem, ze které budou transport samice spolufinancovat.

Národní park v Mkomazi, místo Eliščina budoucího domova, se nachází na severu Tanzanie u hranic s Keňou. Jedná se o rozlehlou oblast divoké přírody, z níž část tvoří přísně střežená a oplocená rezervace. Nosorožci zde mohou bezstarostně žít ve svém přirozeném prostředí. Chod stanice zajišťuje britský ochránce přírody Tony Fitzjohn, který má navracením zvířat do volné přírody více než čtyřicetileté zkušenosti. O tom, že se Eliška ocitne v dobré společnosti, není pochyb. „Nosorožcům, kteří do Mkomazi přišli v roce 2009, se daří velice dobře. Samice Deborah před třemi lety dokonce porodila samičku Hillu,“ popsal osudy jejích předků Tony Fitzjohn.

V chovu nosorožců dvourohých se královedvorská ZOO řadí mezi ty nejúspěšnější. Eliška je v pořadí již 39. jedincem, který se zde narodil. Úspěchy ZOO vyzdvihla i Tonyho manželka Lucy, která mu s vedením stanice pomáhá. „Pomáhat při ochraně divoké přírody je tím nejušlechtilejším úkolem zoologických zahrad. Dvůr Králové v této oblasti dosahuje skvělých výsledků,“ uvedla Lucy. Přes veškerou snahu jsou nosorožci dvourozí, neboli černí, stále ohroženým druhem. Ředitel ZOO Přemysl Rabas se tímto dílčím krokem snaží o změnu k lepšímu. „Jsme si samozřejmě vědomi, že nosorožčí populace v Africe jsou pod obrovským tlakem. Národní park Mkomazi však dosáhl při ochraně nosorožců vynikajících výsledků a je výborně chráněn. Proto jsme přesvědčeni, že právě v Mkomazi je velká šance na vytvoření nové životaschopné populace v Tanzanii,“ uvedl Přemysl Rabas.

Do svého nového domova se Eliška vypraví zhruba za rok. Podle plánu by to mělo být na podzim roku 2015. Finance na její transport ale ZOO shromažďuje už teď. Významnou část nákladů má pokrýt výtěžek ze sponzorské večeře, jejíž hostem bude několikrát zmiňovaný Tony Fitzjohn. Večeře proběhne 19. září v Praze a její návštěvníci za tento neopakovatelný zážitek zaplatí od 15 do 25 tisíc korun. Alespoň takový je plán pořadatelů. Doufejme, že bude podobně úspěšný, jako životní práce manželů Fitzjohnových.

Zdroj: http://hradec.idnes.cz/zoo-dvur-kralove-planuje-transport-nosorozce-do-afriky-p2j-/hradec-zpravy.aspx?c=A140822_152240_hradec-zpravy_kvi

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…