Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Antilopa s chobůtkem nechala chovatele čekat. Po letech se ve Dvoře Králové narodil dikdik Kirkův

Mládě dikdika Kirkova se má k světu. Foto: Simona Jiřičková, Safari park Dvůr Králové

Šest let se chovatelé ZOO Dvůr Králové těšili na další mládě miniaturní antilopy dikdik Kirkův. Nový přírůstek přivítali první červnové pondělí v podvečer, kdy na svět přišla zdravá samička. Mládě je nyní podle očekávání zatím schované v úkrytu, kde ho matka pravidelně kojí. „Podle pozorování je mládě zdravé a prospívá,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý.

Královedvorská zoo byla před téměř dvaceti lety první, která v Česku mláďata této antilopy odchovala. Za tu dobu se v místním Safari parku narodilo celkem čtyřiadvacet mláďat, nejnovější přírůstek je letos ale vůbec první tohoto druhu v Česku. „Pro samici Debru jde o první mládě, jsou jí necelé dva roky a relativně nedávno dosáhla pohlavní dospělosti. Navzdory tomu se projevuje jako skvělá matka,“ řekl Hrubý.

Dikdik Kirkův je charakteristický svým chobůtkem. Foto: Kateřina Lochovská, Safari park Dvůr Králové

Dikdik Kirkův je po antilopě lesní druhým nejmenším druhem antilopy na světě. V kohoutku dorůstá maximálně čtyřiceti centimetrů a v dospělosti neváží více než šest a půl kilogramu. Přirozeně se vyskytuje v polopouštních oblastech jihozápadní a východní Afriky, čemuž je přizpůsobena také jeho stavba těla. Prodloužené nozdry připomínají malý chobot, kde se ochlazuje krev, která se rozvádí dál do těla. Voda, jež v nozdrách zkondenzuje z páry, se pak může vrátit zpět do organismu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Vědci našli způsob, jak okamžitě extrahovat biopalivo z banánové slupky

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …