Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trojnásobná radost v liberecké zoo. Nová mláďata těší chovatele i návštěvníky

Malý sob se má čile k světu. Foto: se svolením Zoo Liberec

Liberecká zoologická zahrada se v květnu rozrostla o několik nových obyvatel. Na svá kopýtka se nejistě postavil nejen ohrožený sob karelský, ale i dvě mláďata koní Převalského.

První mládě koně Převalského vykouklo na svět v pondělí 3. května, druhé pak v sobotu 21. května. Jedná se o samce a samičku. „Kůň Převalského je přesně tím druhem, který by bez zoologických zahrad nepřežil. Souhrou řady faktorů, jako byla například konkurence s hospodářskými zvířaty, lov těchto koní nebo klimatické změny, na konci 60. let 20. století v přírodě vyhynul. Od roku 1969 přežíval pouze v chovech v zoologických zahradách. Těší mě, že se koním v Liberci daří a díky úspěšnému chovu můžeme pomoci k jejich záchraně“, dodal ředitel zoo David Nejedlo.

Mládě koně Převalského se zatím drží v blízkosti matky. Foto: se svolením Zoo Liberec

Další čerstvé mládě mohou návštěvníci spatřit u sobů karelských. Sameček se narodil 21. května. Je to teprve druhý přírůstek tohoto ohroženého finského sudokopytníka od počátku jeho chovu v Liberci, který zde zahájili v roce 2013. „Matkou je navíc už devítiletá nezkušená samice, které se nikdy předtím nepodařilo zabřeznout, takže to pro nás bylo veliké překvapení a malý zázrak,“ uvedl zoolog Luboš Melichar. „Přestože se jedná o prvorodičku, o mládě se zatím stará naprosto perfektně a malý sob prosperuje,“ doplnil Melichar.

Mláďata jsou k vidění ve venkovních výbězích. Foto: se svolením Zoo Liberec

Všechna zmíněná mláďata obývají venkovní výběhy. Pro návštěvníky zoo jsou tedy při troše štěstí snadno pozorovatelná.

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Demonstrace měly smysl. Okolí Eiffelovky zůstane zelené

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…