Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trojnásobná radost v liberecké zoo. Nová mláďata těší chovatele i návštěvníky

Malý sob se má čile k světu. Foto: se svolením Zoo Liberec

Liberecká zoologická zahrada se v květnu rozrostla o několik nových obyvatel. Na svá kopýtka se nejistě postavil nejen ohrožený sob karelský, ale i dvě mláďata koní Převalského.

První mládě koně Převalského vykouklo na svět v pondělí 3. května, druhé pak v sobotu 21. května. Jedná se o samce a samičku. „Kůň Převalského je přesně tím druhem, který by bez zoologických zahrad nepřežil. Souhrou řady faktorů, jako byla například konkurence s hospodářskými zvířaty, lov těchto koní nebo klimatické změny, na konci 60. let 20. století v přírodě vyhynul. Od roku 1969 přežíval pouze v chovech v zoologických zahradách. Těší mě, že se koním v Liberci daří a díky úspěšnému chovu můžeme pomoci k jejich záchraně“, dodal ředitel zoo David Nejedlo.

Mládě koně Převalského se zatím drží v blízkosti matky. Foto: se svolením Zoo Liberec

Další čerstvé mládě mohou návštěvníci spatřit u sobů karelských. Sameček se narodil 21. května. Je to teprve druhý přírůstek tohoto ohroženého finského sudokopytníka od počátku jeho chovu v Liberci, který zde zahájili v roce 2013. „Matkou je navíc už devítiletá nezkušená samice, které se nikdy předtím nepodařilo zabřeznout, takže to pro nás bylo veliké překvapení a malý zázrak,“ uvedl zoolog Luboš Melichar. „Přestože se jedná o prvorodičku, o mládě se zatím stará naprosto perfektně a malý sob prosperuje,“ doplnil Melichar.

Mláďata jsou k vidění ve venkovních výbězích. Foto: se svolením Zoo Liberec

Všechna zmíněná mláďata obývají venkovní výběhy. Pro návštěvníky zoo jsou tedy při troše štěstí snadno pozorovatelná.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…