Tři měsíce soutěžily české start-upy v programu Zdravá myšlenka o to, čí inovativní nápad z oblasti zdravotnictví v Moravskoslezském kraji je lepší. Kromě vítěze, aplikace Nepanikař, porotu zaujali i psi detekující nemoci nebo aplikace pro dárce krve.
V ostravském Impact Hubu mělo zázemí všech osm zúčastněných projektů. Ty s podporou mentorů rozvíjely své myšlenky a podnikatelské záměry, aby na konci října mohly odprezentovat, kam se za tři měsíce práce posunuly. „Zajímavých nápadů potkáváme hromadu, ale k úspěšnému byznysu vede dlouhá cesta. Proto těm, kdo to skutečně myslí vážně, podáváme pomocnou ruku. Letošní ročník našeho programu jsme navíc s ohledem na epidemii pojali hodně úzce a byl zaměřen čistě na nové nápady ve zdravotnictví,“ uvedl autor programu a náměstek hejtmana pro chytrý region Jakub Unucka.
Vítězem Zdravé myšlenky se stala aplikace Nepanikař, která má pomáhat lidem s depresemi a úzkostí překonat těžké časy, a která získala dvě třetiny všech hlasů. Mezi další zapojené IT projekty pak patřila i aplikace Daruju krev usilující o zisk nových dárců krve. Oceněné bylo i například Centrum signálních zvířat, které trénuje psy pro odhalení nádorů a dalších nemocí.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…