Aby mohly být biopotraviny dostupné pro každého, je potřeba snížit náklady na jejich produkci. Jak na to? Odpovědí je použití inteligentních plecích strojů, které mohou nahradit ruční okopávání. Opavský rodinný start-up začíná s jedním takovým dobývat Evropu.
Unikátní plečkovací stroj rozezná pomocí kamery a softwaru plevel od úrody, a to během několika desítek milisekund. Plevelné rostliny následně z pole vyřadí – stačí jej jednoduše připojit za traktor. Výsledkem je větší objem práce za mnohem kratší dobu a s menším lidským úsilím. Zároveň se minimalizuje množství použitých pesticidů. Stroj označovaný jako WORM (zkratka z Weeding Organic Robotic Machine) se nejvíce hodí pro okopaniny, jejichž výsadba tvoří jakousi mřížku, tedy například pro cukrovou řepu, zelí nebo saláty.
Největší přínos slibuje revoluční vynález firmy Ullmanna ekologickému zemědělství, kde výrazně snižuje závislost na lidské práci. Při takřka bezobslužném pěstování plodin v bio kvalitě je zisk na hektar až třikrát vyšší. Co nabídnout má ale také konvenčnímu nebo takzvanému udržitelnému zemědělství. Díky mechanickému systému pletí zde dokáže snížit množství pesticidů až o 40 procent. V dlouhodobém horizontu by tak podle opavských inovátorů mělo dojít k výraznému poklesu ceny biozeleniny.
V tuto chvíli má firma za sebou několik verzí prototypů, které se budou na jaře testovat na českých farmách. Už nyní má však Ullmanna přislíbený prodej deseti kusů WORMu rakouským farmářům, kterým prozatím poslouží pro demonstrační a zkušební účely.
Zdroj: Startupjobs.cz; Ullmanna.eu
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě
Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…