Projekt Reborn Design již třetím rokem přináší inovativní přístup k využití odpadových materiálů, informuje Forbes. Letos se 69 mladých designérů, architektů a kreativců zapojilo do soutěže s cílem proměnit odpad v nové, udržitelné produkty. Projekt pořádá technologická firma Lavaris ve spolupráci s ekodesignovým studiem Plastenco. Mezi hlavní partnery patří společnosti Sazka, BAT a LIKO-S.
Čtyři kategorie soutěže
Účastníci měli za úkol využít minimálně 95 % materiálu ze čtyř soutěžních kategorií: papír, strečové fólie, vázací pásky a polypropylenové obaly. Materiály byly poskytnuty partnery soutěže, např. stírací losy od Sazky, obaly od BAT nebo vázací pásky od LIKO-S. Účastníci tak pracovali s materiály, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně.
Hodnocení a vítězové
Odborná porota složená z akademiků, partnerů a expertů na cirkulární ekonomiku vybrala vítěze na základě designu, potenciálu pro uvedení na trh a technologické proveditelnosti.
Absolutním vítězem se stal Václav F. Matyáš s projektem deodorizačních eko puků „Motmal“, vyrobených ze stíracích losů Sazky, rýžové kaše a kávové sedliny. Tento projekt zaujal nejen svou originalitou, ale také tím, že je připraven k reálnému využití. Sazka plánuje s autorem spolupracovat na dalším rozvoji produktu.
Další kategorie
Vítězný projekt v kategorii „papír“ byl opět Motmal, což potvrdilo jeho výjimečnost. Na druhém místě se umístila Hana Kučerová s hmatovou stavebnicí a třetí místo obsadil Vojtěch Vydržel s projektem Frisbee.
V kategorii zaměřené na obalový materiál od LIKO-S zvítězila Anežka Petrláková s organizérem na výkresy „Eightröll“, určeným pro architekty a designéry. Druhé místo získal Štěpán Šuster se svou dělící deskou na stůl „Aterhall“, zatímco Karina Logvinenko obsadila třetí místo s kabelkou „Pløstä bag“.
A jak dopadla kategorie „plastových obalů“? Dominovala Natálie Toporková s difuzérem „MILJÖRÖK“. Alexandra Havryljuková a její hodiny „Duclo“ obsadily druhé místo a Karolína Petřeková s podložkou pod laptop skončila třetí.
Podpora cirkulární ekonomiky a udržitelnosti
Reborn Design je součástí širší strategie Sazky na podporu recyklace. Platforma reLosy, která hledá inovativní způsoby upcyklace stíracích losů, je jedním z výsledků této snahy. „Stírací losy s sebou nesou překvapení, hru, radost i zábavu. A tuto esenci chceme přenést i do jejich dalšího života. Spustili jsme proto platformu reLosy, skrze kterou hledáme inovativní možnosti upcyklace losů do nových designových produktů,“ říká Radka Seberová ze společnosti Sazka.
Jitka Hvězdová, spoluzakladatelka Reborn Design a CEO studia Plastenco, dodává: „Děkujeme za spolupráci partnerům Sazka, BAT, LIKO-S a Reknihy. Díky jejich chuti experimentovat a podpořit novou generaci designérů jsme schopni vytvářet nový ekosystém pro hledání praktické aplikace druhotných surovin a podporu cirkulární ekonomiky.”
Ceny za ekodesign byly předány 18. června 2024 v udržitelném prostoru Green Table by Veolia. Nyní na podzim je nachystán čtvrtý ročník soutěže nabízející nové materiálové výzvy a příležitosti pro mladé talenty v oblasti udržitelného designu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…