Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záznamy památek v 3D umožní v budoucnu jejich obnovení

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci chtějí pomocí kamer zachytit 3D podobu významných archeologických památek na Blízkém východě, aby bylo možné je v budoucnosti obnovit. Kvůli ničivým útokům islámských radikálů se v Iráku a Sýrii nachází v současné době mnoho zničených památek, které by bylo možné s novou technologií zrekonstruovat.

Projekt asi za 75 milionů korun mají na svědomí vědci z oxfordského ústavu pro digitální archeologii. Ti si jsou vědomi ničivých útoků posledních měsíců v Iráku a Sýrii a snaží se o obnovu archeologických památek. Například v nedávné době světem otřásly útoky na Baal-Šaminův chrám v syrské Palmýře, jenž je dle satelitních snímků v troskách. Syrská Palmýra a její památky patří na seznam světového dědictví UNESCO a zničení jejich památek má nevyčíslitelnou hodnotu.

„Palmýra se rychle stává symbolem kulturního ikonoklasmu IS. Umožní-li se IS, aby smazal minulost a přepsal historii Blízkého východu, která je určující pro obecnou estetiku a politické vnímání, pak všichni utrpíme nákladnou a nezvratnou porážku. Existuje ale naděje. Zachytíme-li svou minulost digitální technologií, dostane se navždy z dosahu vandalů a teroristů,“ řekl pro The Times ředitel oxfordského ústavu Roger Michel.

Zdroj: The Times

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.