Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Ilustrační foto: Pixabay

V Evropě napočítáme celkem 50 nezávislých států, které se liší nejen jazyky a kulturou, ale také svou rozlohou. Mezi ty největší patří Ukrajina, Francie a Španělsko. Česko je v tomto žebříčku se svými téměř 80 tisíci čtverečními kilometry na 21. místě, v porovnání s celým světem je 115. největším státem. Které evropské státy jsou však nejmenší?

1. Vatikán

Stát ve státě aneb Vatikán v Itálii. Během sjednocovacího procesu Itálie v 19. století si udržel samostatnost a dnes je se svou rozlohou 0,49 km² nejmenším státem na světě. Pro porovnání – v Česku je se svou rozlohou 3,3 km² nejmenším městem Přebuz v Karlovarském kraji. Vatikán je jakožto centrum římskokatolické církve protkaný uměním a historickými památkami. Mezi nejznámější patří náměstí s bazilikou svatého Petra či Sixtinská kaple s Michelangelovými freskami. A jak se do Vatikánu dostat? Jednoduše stačí nasednout v Římě na metro nebo autobus.

Náměstí sv. Petra. Foto: Diliff / Wikimedia Commons

2. Monako

Monacké knížectví je se svými 2,02  km² druhým nejmenším suverénním státem na světě a zároveň je se svými téměř 19 tisíci obyvateli na kilometr čtvereční druhé nejhustěji osídlené (nepočítáme-li Macao v Číně). Monako je známé jako luxusní destinace s kasiny, jachtami a Formulí 1. Pokud vaše představa ideálního večera zahrnuje právě návštěvu kasina, nemůžete minout Monte Carlo. Po hře si můžete vychutnat místní tradiční pokrm barbajuan a odpoledne navštívit Oceánografické muzeum.

Tradiční monacké jídlo barbajuan. Foto: Lemone / Wikimedia Commons

3. San Marino

San Marino je nejstarší a nejmenší republikou v Evropě. Byť má podobný počet obyvatel jako Monako (celkem cca 34 tisíc obyvatel), svou rozlohou už se blíží Karviné či Jihlavě. Malá populace je důsledkem kombinace omezené rozlohy a historické izolace. San Marino se totiž nachází na hoře Monte Titano, jejíž nadmořská výška je 755 metrů. Zajímavostí je, že sanmariňané se řadí mezi jedny z nejdéle žijících lidí na světě – střední délka života zde byla k roku 2012 přes 85 let (pro srovnání – v Česku je to 77 let u mužů a 83 let u žen).

Pevnost La Guaita. Foto: Commonists / Wikimedia Commons

4. Lichtenštejnsko

Tento malý knížecí stát leží mezi Švýcarskem a Rakouskem a na svých 160 km² má bezmála 40 tisíc obyvatel. Jejich počet je dán kombinací hornatého terénu a malého území. Lichtenštejnsko je známé svým bankovním sektorem a vysokou životní úrovní. Lichtenštejnci jsou nejbohatším národem v Evropě. Průměrný měsíční plat v roce 2022 zde byl v přepočtu asi 134 tisíc korun a největší podíl na hrubém národním produktu má průmysl a výroba zboží. Mezi největší turistické atrakce patří oficiální rezidence lichtenštejnské knížecí rodiny hrad Valuz nebo také muzeum s moderním uměním Kunstmuseum Liechtenstein.

Kunstmuseum. Foto: Mart2000 / Wikimedia Commons

5. Malta

Téměř dvojnásobnou rozlohu má středomořské souostroví Malta. Má však poměrně velkou hustotu zalidnění – 1 649 na km² (celkem má přes 500 tisíc obyvatel, tedy jako Brno) a to díky své strategické poloze a historii jako obchodní křižovatka. Opět srovnání – hustota zalidnění v Česku je 136 obyvatel na km². Jako jediná ze zmiňovaných zemí je Malta součástí Evropské unie a je tedy její nejmenší členskou zemí. Malta se může pyšnit zejména svou bohatou historií. Za návštěvu nepochybně stojí hlavní město Valletta s manýristickou katedrálou svatého Jana  či megalitické chrámy v archeologickém nalezišti Hagar Qim.

Katedrála sv. Pavla ve Vallettě. Foto: Oren Rozen / Wikimedia Commons

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé spokojení se svým životem jsou méně náchylní k infarktu nebo mrtvici

Archeologové objevili pohřebiště u Olomouce

Nový král mezi oleji: Kaméliový olej přináší revoluci v kuchyni, je zdravý a zároveň ekologicky udržitelný

Živé sekačky vyrážejí do terénu častěji než stroje

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…