Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká Expedice Monoxylon dnes vyrazila do Řecka, posádka tam jede pravěkým člunem

Foto: Monoxylon

Dnes v pondělím poledni vyráží na cestu přes Egejské moře do Řecka expedice Monoxylon, od svého vzniku v roce 1995 vyjíždí už počtvrté. Tým vede Radomír Tichý z Univerzity Hradec Králové a cílem je prakticky ověřit technologie výroby monoxylů a otestovat plavidlo, jak se používalo při šíření raných zemědělských populací ve Středomoří před 9 000 lety.

Monoxylon je člun vyrobený z jednoho kmene, který se používal v době kamenné a řadí se tak k nejstarším typům lodí, které lidstvo používalo. „Chceme zdůraznit význam monoxylů oproti člunům koženým nebo rákosovým, které svými výpravami popularizovali např. Thor Heyerdahl nebo expedice Papyrella1988,“ říká expediční tým v čele s českým archeologem a ředitelem Archeoparku pravěku ve Všestarech Radimírem Tichým.

Monoxyon IV vyrobil tým z kmene téměř 300 let starého dubu, který rostl v lesích nedaleko Opočna v lesní oboře Mochov. Mottem letošní expedice je tedy „Příběh Krále Mochova“. Na podzim minulého roku loď otestovali ve vodní nádrži Rozkoš, dnes vyráží na trasu podél řeckých ostrovů. Výroba monoxylonu trvala 1 000 hodin a třetina byla opracována dobovými kamennými nástroji. Na zbylou část použili kvůli času současné nástroje.

Trasa expedice Monoxylon IV. Foto: Monoxylon

V suchém stavu váží loď téměř tři tuny a je dlouhá 11,5 metru. Posádka se skládá z jednoho kormidelníka a dvaceti pádlařů. „Rozměry a pravidelnost stromu, který jsme použili při výrobě, konečně umožnily vyrobit věrnou repliku neolitického člunu nalezeného v archeologické lokalitě La Marmotta v italském jezeře Bracciano,“ vysvětluje posádka. Součástí lodě je i stěžeň a plachta. Obojí aspekty se sice pravděpodobně začaly používat až později, nicméně respektují vítr jako hlavní faktor plavby po moři.

Průměrná rychlost „Krále“ se při testovacích plavbach na jezeře Rozkoš pohybovala kolem 5 km/h bez použití plachty. Krátkodobě se nám při maximálním úsilí 20 pádlařu podařilo dosáhnout i rychlosti kolem 7,5 km/h. I s využitím plachty člun zatím vykazuje dobrou stabilitu. Držte nám palce na moři,“ vzkazuje posádka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…