Již v roce 2018 učinili archeologové v norském Gjellestadu objev vikingské lodi, která byla ukrytá jen pár centimetrů pod bramborovým polem. Nejdříve ji chtěli v zemi zachovat, ale po zjištění klimatických změn a požírání dřeva parazitní houbou se rozhodli pro vyjmutí. Zkoumání lodi a jejího významu ve vikingské kultuře i na dále trvá, píše server Nespechej.cz a National Geographic.
I když o pohřbívání Vikingů na lodích není moc archeologických důkazů, bylo podle všeho důležitou součástí kultury. Právě tento objev teze potvrzuje. Zároveň se nejspíše jedná o nález jedné z největších vikingských lodí – na délku má přes 18 metrů. Je také ve velmi dobrém stavu, i když vliv zemědělství v oblasti se na ní podepsal, klíčové prvky se však zachovaly.
Postup archeologů je ovšem pomalý: skenuje se okolní půda, mapuje se, jak s výkopovými pracemi pokračovat, aby loď zůstala v co nejméně porušeném stavu. Zatím je proto stále ještě v zemi. Podle dosavadních zjištění archeologové vypracovávají různé počítačové modely, jak loď mohla vypadat. Analýzy také dokládají, že loď byla zkonstruována na konci 8. století, kdy začali Vikingové používat plachty.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…