Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zájem o samosběr jahod roste. Vlastnoručně vybrané plody osladí jídelníček i život

1 minuta radosti
Ilustrační foto: Freepik

Jahody jsou jedním ze symbolů léta a jejich samosběr se těší čím dál větší oblibě. Není to jen kvůli možnosti si vybrat ty nejlahodnější plody. Tato letní a mnohdy i rodinná aktivita nabízí příjemně strávený čas na čerstvém vzduchu za přítomnosti nejbližších.

Letošní úroda je zatím výborná, a to jak kvalitou, tak kvantitou. Jak uvedly například České noviny, v jahodárně ve Vraňanech na Mělnicku sklizeň hodnotí jako nejlepší za desetiletí. Sběrači si tak mohou už teď plánovat bohaté jahodové menu – ovocné knedlíky, džemy nebo jahody se šlehačkou či šampaňským.

Ceny samosběru se v České republice pohybují mezi 50 a 80 korunami za kilogram. Záleží na regionu a konkrétních pravidlech, někde se cena odvíjí i od velikosti plodů. Jahody nejen, že osladí život, ale i prospívají našemu zdraví. Podle Informačního centra bezpečnosti potravin zlepšují funkce srdce a mozku, slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, posilují imunitu a tlumí záněty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se zbavit nočních můr? Naději přináší nová terapie

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…