Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záhadné úponky v mozku mají nejspíše na svědomí naše vnímání času

Nová vědecká zjištění nám pomohou lépe porozumět duševní poruchám. Ilustrační foto: Pexels

Drobné řasinky v mozku podobné anténám, které vědci dříve považovali jen za nepodstatné pozůstatky buněk, podle nedávných výzkumů hrají zásadní roli v našem vnímání času a prostoru. Tento objev může pomoci v boji s vážnými neurologickými poruchami, píše server Science Alert.

Řasinky jsou součástí systému signalizačního uzlu, který udržuje tělo v adaptaci a odpovídající reakci. Úponky nacházející se v části mozku zvané striatum fungují jako centrální hodiny – koordinují pohyb, mají na starosti učení, plánování a rozhodování. Tato část je také důležitá pro správu paměti a udržení pozornosti.

Výzkum funkce těchto řasinek probíhal na myších. Vědci pro svou studii použili techniku genové manipulace a její pomocí řasinky u myší odstranili. Myši si sice stále mohly stále udržovat dlouhodobé vzpomínky a navyklé nebo již naučené motorické dovednosti, nedokázaly se však naučit nové motorické úkony a vykazovaly znatelné zpoždění v rozhodování. Ovlivněná byla i jejich schopnost rychle si vybavit informace o poloze a orientaci a filtrování irelevantních senzorických informací o životním prostředí.

Pro potvrzení teorií byly myši podrobeny různým testům a cvičením, včetně procházení bludištěm a rozpoznávání předmětů a míst. Odstranění řasinek opravdu způsobilo ztrátu schopnosti rychle změnit chování v reakci na změny v prostředí ve vhodném časovém rámci.

Vědci se domnívají, že řasinky lidského mozku fungují podobně jako ty u myší. Pracují však na následných studiích, aby blíže analyzovali vztah mezi našimi řasinkami a vnímáním času.

Pokud by se jejich předpoklady vyplnily, pomohlo by nám to pochopit, kde se pravděpodobně vyskytuje problém v případě duševních a neurologických poruch, jako je schizofrenie, Parkinsonova choroba, Tourettův syndrom, poruchy autistického centra nebo Huntingtonovy choroby. Je tedy možné, že další výzkumy v tomto směru mohou vést k jejich k vyléčení nebo potlačení příznaků.

Zdroj: Science Alert, Molecural Neurobiology

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…