Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záhadné úponky v mozku mají nejspíše na svědomí naše vnímání času

Nová vědecká zjištění nám pomohou lépe porozumět duševní poruchám. Ilustrační foto: Pexels

Drobné řasinky v mozku podobné anténám, které vědci dříve považovali jen za nepodstatné pozůstatky buněk, podle nedávných výzkumů hrají zásadní roli v našem vnímání času a prostoru. Tento objev může pomoci v boji s vážnými neurologickými poruchami, píše server Science Alert.

Řasinky jsou součástí systému signalizačního uzlu, který udržuje tělo v adaptaci a odpovídající reakci. Úponky nacházející se v části mozku zvané striatum fungují jako centrální hodiny – koordinují pohyb, mají na starosti učení, plánování a rozhodování. Tato část je také důležitá pro správu paměti a udržení pozornosti.

Výzkum funkce těchto řasinek probíhal na myších. Vědci pro svou studii použili techniku genové manipulace a její pomocí řasinky u myší odstranili. Myši si sice stále mohly stále udržovat dlouhodobé vzpomínky a navyklé nebo již naučené motorické dovednosti, nedokázaly se však naučit nové motorické úkony a vykazovaly znatelné zpoždění v rozhodování. Ovlivněná byla i jejich schopnost rychle si vybavit informace o poloze a orientaci a filtrování irelevantních senzorických informací o životním prostředí.

Pro potvrzení teorií byly myši podrobeny různým testům a cvičením, včetně procházení bludištěm a rozpoznávání předmětů a míst. Odstranění řasinek opravdu způsobilo ztrátu schopnosti rychle změnit chování v reakci na změny v prostředí ve vhodném časovém rámci.

Vědci se domnívají, že řasinky lidského mozku fungují podobně jako ty u myší. Pracují však na následných studiích, aby blíže analyzovali vztah mezi našimi řasinkami a vnímáním času.

Pokud by se jejich předpoklady vyplnily, pomohlo by nám to pochopit, kde se pravděpodobně vyskytuje problém v případě duševních a neurologických poruch, jako je schizofrenie, Parkinsonova choroba, Tourettův syndrom, poruchy autistického centra nebo Huntingtonovy choroby. Je tedy možné, že další výzkumy v tomto směru mohou vést k jejich k vyléčení nebo potlačení příznaků.

Zdroj: Science Alert, Molecural Neurobiology

Související články

Zaručeně zlepší den

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…