Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Žádné fráze, tohle povídání jde do hloubky. Vyzkoušeli jsme Smysluplné rozhovory

Zdroj fotografií: archiv projektu

Kdy jsem naposledy udělala něco spontánního? Jednou mi zavolal kamarád, jestli s ním nechci jet na výlet do Irska. Nejdřív se mi nechtělo a vymýšlela jsem důvody, proč to nejde, ale za dvě hodiny jsem už seděla v autě. Byl to úžasný zážitek,“ rozpovídá se Renata, která dosud seděla tiše a naslouchala. Působila na mě spíš nenápadně, asi bych nehádala, že je schopná se z ničeho nic za dvě hodiny sbalit a odjet tisíce kilometrů daleko. Já bych to rozhodně nezvládla. Čím to je? A není to škoda? 

Podobné myšlenky se mi honí hlavou, když sedím v čajovně se skupinou devíti dalších lidí přibližně mého věku a poslouchám, co ostatní říkají. Dojde i na intimnější nebo filosofičtější témata. Zamýšlíme se například nad tím, co pro nás znamená láska nebo jak by se náš život změnil, kdybychom nepotřebovali vydělávat peníze. Vedeme totiž Smysluplné rozhovory – a ne tak ledajaké, ale ty s velkým S. Vizí tohoto projektu je vrátit hloubku do našich rozhovorů i vztahů a poskytnout lidem prostor, kde si mohou otevřeně a opravdově popovídat s ostatními. 

Autor této myšlenky a organizátor dnešního setkání Vítek Novotný založil Smysluplné rozhovory před třemi lety. Jako introvert měl vždycky sklon přemýšlet o hlubších věcech, ale měl dojem, že v jeho okolí řeší všichni jen peníze a kariérní postup. „Jednou mě ale zaujalo video, kde nějaká Američanka oslovuje lidi na ulici a ptá se jich, co by udělali před tím, než zemřou. Líbilo se mi, že přeskočila klasické fráze a že na její dotaz lidé reagovali emocionálně, bylo vidět, že jsou do rozhovoru vtažení. Proto mě napadlo uspořádat na podobném principu setkání v Brně,“ vypráví.

Myšlenka se uchytila a dnes se Smysluplné rozhovory pořádají i v Praze, Olomouci, Plzni, Hradci Králové a Pardubicích. Setkání probíhají tak, že se sejde skupina lidí, kteří se mezi sebou většinou neznají, a po krátkém úvodu si vždy jeden z účastníků vytáhne kartičku s otázkou, o které si všichni pak povídají. „Účastníci jsou většinou překvapení, že si dokážou povídat s někým, koho v životě neviděli, a dokonce se svěřit s věcmi, které často neřeknou ani svým blízkým,“ říká Vítek. 

Má nějaké konkrétní příběhy účastníků, kterým Smysluplné rozhovory v osobním životě pomohly? „Vybavuji si třeba jednu slečnu, která mluvila o tom, že má problematický vztah s tátou a skoro se spolu nestýkají. Po našem setkání se odhodlala mu napsat dopis,“ říká zakladatel. Vítek dodává, že rozhovory pomohly i jemu samotnému – naučil se o problémech mluvit a popisovat slovy svůj vnitřní svět. Kromě toho poznal spoustu skvělých lidí, z nichž se někteří stali jeho přáteli.     

Autor projektu Vítek Novotný.

Setkání končí těsně před tím, než na mě dojde řada. Neznamená to ale, že bych nedostala možnost vyjádřit svoje myšlenky, u každá kartičky se totiž rozproudila zajímavá diskuse. Když odcházím na vlak (pozdější, než ten, kterým jsem původně plánovala jet), ještě stále přemýšlím o věcech, které zazněly. Pokud chcete také mít námět k přemýšlení, stačí sledovat stránky projektu a přihlásit se na další termín. Pokud to na setkání máte daleko nebo chcete osvěžit konverzace se svými blízkými, na stránkách najdete také karty Smysluplné rozhovory, které si můžete pořídit domů. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…