Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachraň rybu. Aktivisté spouští kampaň Hlas pro kapra

3 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

Smažený kapr je tradičním jídlem, které je v České republice podstatnou součástí štědrovečerní tradice. Často však dochází k prodeji konzumních ryb v živém stavu. Kapři tak zbytečně trpí. Česká pobočka organizace Compassion in World Farming (CIWF) proto představila kampaň, jejímž cílem je zmírnit utrpení nevinných zvířat, uvedli na svém webu.

Cílem kampaně je zamezit prodeji ryb v živém stavu. Vidíme v ní vizuál kapra v roli prezidentského kandidáta, který bojuje za práva ryb. Ten byl vytvořený za pomoci umělé inteligence (AI). „Stavíme na paralele našeho AI kapra s prezidentským kandidátem, vytváříme mu jeho vlastní politický program a sbíráme pro něj podpisy. Navíc v samotném sloganu kampaně Hlas pro kapra se skrývá nejen rozměr politický, ale i narážka na to, že ryba je němá tvář a nemůže použít svůj hlas, aby vyjádřila svoje trápení. My ale kaprům svůj hlas propůjčit můžeme, a to prostřednictvím podpisu pod petici určenou Parlamentu ČR za ukončení prodeje konzumních ryb v živém stavu,“ dodala ke kreativnímu záměru Klára Slavíková, stratég v agentuře werk.camp, která se na kampani podílí.

„V současné době je zákazníkovi běžně umožněno zakoupit si rybu, určenou pro konzumaci, v živém stavu. Poté je možno ji po libovolně dlouhou dobu přenášet bez vody a následně přechovávat v nevhodných podmínkách v domácnosti. Ve všech těchto situacích dochází ke zbytečnému utrpení zvířete, což je v rozporu se zákonem na ochranu zvířat,“ vysvětlila Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně za CIWF Česko. Nejnovější vědecké závěry přitom dokazují, že rybu právě tímto naším počínáním týráme. Při transportu v igelitové tašce bez vody se totiž zhoršuje funkce jejích žaber a dusí se. V případě přechovávání v domácnosti, například typicky ve vaně, ji pak vystavujeme teplotnímu šoku a nedostatku kyslíku, navíc chlor obsažený ve vodě poškozuje nejen kůži, ale i nervovou soustavu zvířete.

Zdroj: CIWF, Hlas pro kapra

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci zkoumají Alzheimerovu chorobu pomocí „minimozečků“

Francouzská vesnice bude mít hřbitov se solární energií

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…