Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za rok 2015 poslali Češi na charitu 30 milionů korun

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle údajů z výročních zpráv Fóra dárců poslali Češi v minulém roce více než 1,1 milionu DMS, tedy dárcovských textových zpráv.

Různé dobročinné činnosti a myšlenky tak čeští občané podpořili asi třiceti miliony korun. Většina lidí odeslala dárcovské zprávy na podporu péče o postižené a nemocné děti, projekty pro handicapované či na ústavní péči. Velkým dílem Češi také podporovali vzdělávání a výzkum či sociální služby.

Čeští obyvatelé nejraději pomáhají dlouhodobým projektům, u kterých vědí, kam peníze poputují a na co je organizátoři sbírky využijí. Nejvíce dárcovských zpráv podle výroční zprávy Fóra dárců tak přišlo na konto sbírky Světluška, která pomáhá nevidomým a slabozrakým občanům, přičemž se jednalo o 214 tisíc zpráv. Velkou podporu také Češi projevili Centru Paraple (184 tisíc zpráv) či Kapce naděje (102 tisíc zpráv). Češi navíc neopomenuli ani letošní ročník tradiční a oblíbené sbírky Pomozte dětem.

Projekt dárcovských textových zpráv je český vynález, jenž se brzy uchytil i v dalších evropských zemích a získal i mnohá zahraniční ocenění. Češi mohli poprvé posílat DMS v roce 2004 do sbírky Pomozte dětem. Hned následující rok, a to 2005, poslali Češi rekordní počet dárcovských zpráv, díky kterým se vybralo asi 88 milionů korun. Nejvíce zpráv v minulosti posílali lidé na pomoc Haiti, které zasáhlo zemětřesení, či do Japonska a Somálska.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Radostná zpráva z vodního světa. Na Hejnickém potoce žijí kriticky ohrožené mihule potoční

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.