Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za rok 2015 poslali Češi na charitu 30 milionů korun

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle údajů z výročních zpráv Fóra dárců poslali Češi v minulém roce více než 1,1 milionu DMS, tedy dárcovských textových zpráv.

Různé dobročinné činnosti a myšlenky tak čeští občané podpořili asi třiceti miliony korun. Většina lidí odeslala dárcovské zprávy na podporu péče o postižené a nemocné děti, projekty pro handicapované či na ústavní péči. Velkým dílem Češi také podporovali vzdělávání a výzkum či sociální služby.

Čeští obyvatelé nejraději pomáhají dlouhodobým projektům, u kterých vědí, kam peníze poputují a na co je organizátoři sbírky využijí. Nejvíce dárcovských zpráv podle výroční zprávy Fóra dárců tak přišlo na konto sbírky Světluška, která pomáhá nevidomým a slabozrakým občanům, přičemž se jednalo o 214 tisíc zpráv. Velkou podporu také Češi projevili Centru Paraple (184 tisíc zpráv) či Kapce naděje (102 tisíc zpráv). Češi navíc neopomenuli ani letošní ročník tradiční a oblíbené sbírky Pomozte dětem.

Projekt dárcovských textových zpráv je český vynález, jenž se brzy uchytil i v dalších evropských zemích a získal i mnohá zahraniční ocenění. Češi mohli poprvé posílat DMS v roce 2004 do sbírky Pomozte dětem. Hned následující rok, a to 2005, poslali Češi rekordní počet dárcovských zpráv, díky kterým se vybralo asi 88 milionů korun. Nejvíce zpráv v minulosti posílali lidé na pomoc Haiti, které zasáhlo zemětřesení, či do Japonska a Somálska.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.