Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přispějte před Vánoci na dobrou věc. Známe ty nejzajímavější způsoby

6 minut radosti
Zdroj fotografií: Dollarphotoclub,

Období Vánoc je plné lásky, dobrosrdečnosti a laskavosti. Lidé myslí víc na druhé, a to nejen na své nejbližší, ale i na ty, kteří jsou v nouzi a potřebují naši pomoc. Není divu, že právě během prosince lidé nejčastěji přispívají na dobrou věc.

Počet Čechů darujících peníze na charitu rok od roku roste. Podle nejnovějších odhadů se celkový objem charitativních darů za loňský rok odhaduje na více než 7 miliard korun. Každý Čech přitom přispívá průměrně kolem 160 korun ročně. Velmi oblíbené jsou tzv. DMS – dárcovské textové zprávy, kterých Češi v roce 2015 poslali více než milion.

Způsobů pomoci je ale spousta a právě v tom může být i potíž. Když už se člověk rozhodne darovat, tak co a komu? Jak si vybrat z tolika možností? My jsme pro vás vybrali naše favority, které pokrývají pestrou škálu. Jejich prostřednictvím můžete darovat peníze, ale taky různé předměty, a některé způsoby vás dokonce nebudou stát ani korunu.

Milý Ježíšku

Za krásným projektem Milý Ježíšku stojí dvojice mladých kluků, kteří se rozhodli udělat dětem v dětských domovech krásnější Vánoce. Na svém webu sdílejí dětská přání, z nichž si zájemce vybere, které chce splnit, a záhy obdrží mailem všechny potřebné instrukce.  Letos už se podařilo splnit téměř čtyři a půl tisíce přání.

Christmas child writing letter to Santa Claus letter in red hat

Skutečný dárek

Věnovat peníze je bezesporu záslužné, ale moct darovat konkrétní věc je pro řadu lidí smysluplnější. Obchod Člověka v tísni nazvaný Skutečný dárek sdružuje přesně takovéto věci. Jeho prostřednictvím můžete darovat například stádo dvaceti koz, pumpu na čistou vodu, školní pomůcky pro sedm dětí nebo ošetření nemocného. Nabídka dárků je široká a ceny začínají na 150 korunách.

Givt

Pokud využíváte nakupování prostřednictvím internetových obchodů, aplikace Givt je přesně pro vás. Šikovný nástroj vás při vašem internetovém nakupování upozorní na možnost darování určitého procenta z vašeho nákupu nějaké neziskové organizaci. Ale pozor – vy neplatíte ani korunu navíc, pomáháte už samotným nakupováním.

Pošli to dál

Všichni máme doma věci, které nám už neslouží, a právě toto období je ideální, abychom se jich zbavili a zároveň díky nim udělali radost někomu dalšímu. Možností je celá řada. Jako první určitě stojí za to, vyzkoušet místní charitu. V Brně od letoška funguje skvělý projekt Druhý život. Skrze portál Nevyhazujto sice nepřispějete přímo charitě, alespoň ale můžete věc věnovat někomu, kdo ji ještě využije. A darovat můžete i za hranice – do Afriky kolo nebo boty, do Himálaje zase sluneční brýle.clothes on sale

Click and Feed

Web Click and Feed umožňuje pouhým kliknutím naplnit misku jednoho zvířete v útulku. Učinit tak můžete klidně každý den. Stránky navíc nabízejí další způsoby, jak pomoci opuštěným zvířatům, aktuálně je zde i možnost zahrát si na zvířecího Ježíška.

Ježíšek cesty k dětem

Vánočních charitativních projektů zaměřených na děti z dětských domovů je spousta, proto vybíráme ještě aspoň jeden. Sdružení Ve spojení zprostředkovává celoročně poptávku dětských domovů po potřebných věcech, nemůže proto chybět ani ta ježíškovská. Stránky obsahují přání dětí, která jsou v tomto případě doplněna i o vlastnoručně nakreslený obrázek. Zájemce si z nich jednoduše vybere a dané přání jeho autorovi splní.

Dárky přírodě

Pro všechny milovníky přírody je tu snad jasná volba. Za projektem stojí hnutí Brontosaurus, které aktuálně na webu nabízí 5 produktů. Dobrovolníci mohou díky příspěvku od lidí například postavit ptačí budku, vysadit strom nebo čistit studánky a prameny. Všechny varianty poslouží jako skvělý vánoční dárek pro ekologicky založeného kamaráda nebo člena rodiny.
12305770_1153429854685702_1279178604_n

Crowdfunding

Crowdfundingové platformy jsou plné zajímavých projektů volajících po podpoře a leckdy mají i charitativní přesah. Krásný je například nápad Naplň divadlo dětmi, který chce vzít děti z brněnských dětských domovů na divadelní představení. Nezisková organizace Arpida by zase ráda se svými postiženými dětskými klienty vyrazila na ozdravný pobyt k moři. V jiném projektu pak olympijští sportovci vybírají peníze na vozíček pro nemocnou holčičku.

Darujeme.cz

Darujme.cz je platforma, která nabízí snadnou cestu k darování peněz neziskovým organizacím. Službu zajišťuje Nadace VIA s cílem poskytnout jednoduché a bezpečné prostředí pro dárcovství. Zakládá si na transparentnosti a umožňuje registraci pouze ověřeným sdružením. Za loňský rok dosáhla celková hodnota darů zprostředkovaných touto cestou bezmála 21 milionů korun.

Dárek pro neznámého

S Vánocemi se pojí magická atmosféra, které snadno podlehnou nejen děti. Jak by se vám líbilo objevit na Štědrý den na ulici dárek pro náhodného nálezce, tedy pro vás? Připravte podobné překvapení někomu jinému. Namísto nákupu vyberte doma něco, co vám už radost nedělá, zabalte, opatřete patřičným nápisem a zanechejte na vhodném místě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…