Víte, že existuje den, kdy si lidé mají oficiálně pomáhat? Nejedná se o Štědrý den ale o takzvané Darovací úterý, kdy mohou lidé pomoci jak finančně, tak sami či s přáteli vyrazit do ulic a udělat nějaký dobrý skutek. Dle Celosvětového darovacího indexu (World Giving Index) 2014 přispívá 74 procent Britů každý měsíc na charitu, což z Británie spolu s Irskem dělá nejcharitativnější země v Evropě. V celosvětovém měřítku je pak nejštědřejší zemí Barma.
Právě nyní, kdy po celém světě vrcholí předvánoční nákupním horečka, proběhlo takzvané Darovací úterý (Giving Tuesday) a umožnilo tak tisícům lidí na chvíli se zastavit a přispět na dobrou věc. V tento den zaplnily ulice vlny dobrovolníků, které se rozhodly pomáhat jak místním komunitám, tak i charitativním spolkům a dalším organizacím. Sbíralo se přebytečné oblečení, které může putovat na efektivní recyklaci či do afrických škol, papír, PET lahve a v neposlední řadě se také vybírají tolik nutné finanční prostředky.
Akce se zúčastní lidé po celém světě. Mezi nejštědřejší národ Evropy patří již dlouhodobě Britové. „V centru Londýna touto dobou probíhá velké množství společenských událostí, pro jejichž úspěšnost je naprosto nezbytná účast celebrit“, říká Jemina Khan, aktivistka podílející se na organizaci společenských akcích pro UNICEF. Právě díky známé tváři, která se objeví u projektu, roste i počet potenciálních dárců. Celebrity jsou tedy osvědčeným prostředkem k oslovení co nejširšího publika.
V Londýně se konají mnohé dražby. Jedna z největších byla zorganizována modelkou Naomi Campbell, ve které bylo nabízeno oblečení ze skříně nejen modelky samotné, ale i jejích slavných kamarádek (včetně Kate Moss) a z dílen předních světových návrhářů. Výtěžek putuje na výzkum léku proti Ebole. Stejný účel měla také nedávná dražba 600 kousků z šatníku Victorie Beckham. Další celebritou, která aktivně pomáhá ostatním, je sir Elton John. Ten spolu s Billie Jean Kingem hostuje tento měsíc tenisové utkání v úchvatném prostředí londýnské koncertní haly, Royal Albert Hall. Vybraná částka z této akce poputuje na Nadaci Eltona Johna proti AIDS.
Skvělou zprávou zůstává, že různých charitativních událostí neustále přibývá a je tedy docela možné, že brzy nebude „dnem darování“ pouze jedno úterý v prosince, ale třeba každé první v měsíci. Věřme tedy, že to příští rok nebudou již pouze Britové, kdo jsou ochotní přispívat na charitu dvanáct krát v roce, ale takových evropských zemí bude většina.
Gabriela Dittrichová, redaktorka Pozitivních zpráv v Británii
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…