Projekt Paměť národa už několik let zaznamenává příběhy, na které by se nemělo zapomenout. Osudy politických vězňů, válečných veteránů nebo třeba novinářů zpracovává do poutavé podoby pro budoucí generace. Za všechny, kteří se v těžkých chvílích nevzdali, se i letos mohou postavit běžci a chodci z celé republiky. Šestý ročník benefičního běhu pro Paměť národa proběhne od čtvrtka 20. do neděle 23. května – letos bez hromadného startu. Účastníci mohou své výkony porovnat on-line.
Na podporu projektu Paměť národa může vyběhnout opravdu každý. V Praze, Brně, Ostravě a dalších šestnácti městech jsou pro běžce vyznačeny trasy o délce pět a deset kilometrů. Sportovci se ale mohou vydat i po své ose a podporu projektu spojit s rodinným výletem nebo třeba vycházkou se psem.
Zaplacením startovného ve výši 300 korun přispějí na natáčení dalších vzpomínek pamětníků. Na startovní číslo si pak mohou symbolicky napsat jméno osobnosti, která je inspiruje a nemělo by se na ni zapomenout. Často to bývá například Milada Horáková, účastníci ale běhají i za své příbuzné, kteří přežili holocaust nebo komunistické věznění. Loňského ročníku se zúčastnilo přes 2100 závodníků, na podporu projektu vyběhali 741 tisíc korun.
I když letos kvůli pandemickým opatřením akce proběhne bez většího shlukování lidí, zapálení sportovci o soutěžení nepřijdou. Svůj výkon si mohou s ostatními poměřit alespoň virtuálně. Stačí výsledný čas zaslat organizátorům akce. Méně soutěživým jedincům pak stačí odhodlání a chuť přispět dobré věci. Registrace do závodu je možná přímo na stránkách www.behpropametnaroda.cz.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…