Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Prospěšné second handy jsou budoucností nezisku i udržitelnosti, říká Richard Gazda z organizace Moment

Výtěžek z prodaných věcí v second handech putuje na neziskové organizace po celé republice. Foto: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Za nakupování v second handu by se neměl nikdo stydět. Zvláště pokud tím pomůžete dobré věci. Právě o to se snaží prospěšné obchody Moment, které najdete v Praze a Ostravě, brzy i v jiných městech po celé republice. Za tento koncept získal jejich zakladatel Richard Gazda ocenění Laskavec Nadace Lilie & Karla Janečkových.

Jak se vám v hlavě zrodil nápad založit dobročinný second hand?
Nebyl to úplně nápad, já jsem takové obchody (charity shops) potkal v Anglii a najednou jsem cítil, že to je něco, co bych měl dělat. Do dneška jsem celým tím principem fascinován. Do té doby jsem sám ani second handy nenavštěvoval. Zaujalo mě ale propojení komunity, udržitelnosti, financí pro neziskový sektor a dobrovolnictví. Přišlo mi to přirozené.

Kdy vznikly první obchody?
První obchod jsme otevřeli v roce 2010, který byl pro Denní stacionář Žebřík, což je nezisková organizace, kterou jsem sám založil, a tento obchod byl i pracovištěm pro lidi s postižením, takže jsme to všechno opravdu hezky propojili.

V Anglii jsem se také setkal s jedním Čechem, který pracoval v organizaci, která provozovala podobný projekt, jako máme druhou neziskovku Kola pro Afriku, a na to konto jsem tedy navázal a otevřel druhý obchod, který podporuje tuto činnost. To bylo v roce 2012 a v tu chvíli jsem obchody zaštítil organizací Moment.

Kolik je obchodů teď a plánujete další?
Teď jsme ve fázi, kdy zakládáme Nadaci MOMENT, která by měla rozvíjet tuto síť dobročinných second handů. Chce to totiž finance, i na otevírání nových obchodů. Máme teď šest obchodů, pět je v Ostravě a jeden v Praze, v květnu otevíráme další dva – jeden v Ostravě a druhý v Praze. Naší ambicí je otevřít ročně 3–5 obchodů po celé republice. Cílem je dárcovství normalizovat.

Většina obchodů nevypadá jako klasické second handy. Foto: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Jaké organizace nyní vaše obchůdky podporují?
Dvě už jsem zmínil, další jsou Mobilní hospic Ondrášek, Safe Elephants, Společnost pro ranou péči a CCBC (Česká koalice na ochranu biodiverzity). Jeden obchod podporuje jednu neziskovku. Výtěžek z veškerého prodeje se rozděluje rovným dílem mezi všechny tyto neziskové organizace a nově necháme o části peněz rozhodnout lidi, kteří nás podporují (nakupující i dárce). S růstem přibereme tedy i další organizace.

Máme také spolupráci s lidmi ve výkonu trestu ve věznici v Ostravě Heřmanicích, kteří nám přešívají staré džíny na kabelky a další věci, dělají to ve volném čase, není to jejich práce. Takže i trochu fušujeme do upcyklace. Stejně tak nám už dlouhou dobu opravují kola pro Kola pro Afriku, což je určitě také další pozitivní aspekt naší organizace.

Jak to v obchodech funguje?
Obecně se snažíme naše obchody trochu povznést, snažíme se dbát na udržitelnost, chceme ukázat, že nakupování v second handu není jen něco sociálního, ale že své si tam může najít každý. Obchody vypadají dle mého jako naprosto běžné prodejny oblečení a doplňků. Máme je třeba i přímo v obchodních centrech. Zakládáme si na tom, aby byly hezké a člověk se tam cítil dobře.

Kdo má nějaké přebytky, tak nám je tam přinese. Apelujeme na to, že chceme věci, které jsou prodejné. Za ta léta už jsme vytřídili desítky, možná už i stovky tun věcí, které jsme museli vyhodit. Takže se snažíme lidi učit, jak to třídění šatníku a věcí má vypadat. Ideální je třeba dělat to dvakrát za rok. To, co mi leží doma už 5 let, většinou nebude úplně použitelné. Už nyní lze darovat i skrze web z celé republiky, nemusíte nám věci nosit jen do prodejen. K tomu nás nastartoval covid. Lidé také nad tím, co do takového balíčku člověk vloží, trochu víc přemýšlí a ubývá nám odpadu. To, co neprodáme, dáváme do sociálních projektů dále, to, co je už děravé nebo se nedá vůbec vystavit, tak třeba ještě třídíme na materiál, ale zbytek musíme vyhodit. Na celý proces je potřeba hodně dobrovolníků.

Co všechno vám lidé mohou darovat?
Máme web darujobleceni.cz, kde docela detailně popisujeme, co lze darovat. Specializujeme se převážně na oblečení, věci do domácnosti i dekorace, bižuterii, obuv a doplňky. Občas dostáváme i větší dary (kočárky, brusle, sportovní potřeby apod.), ale nechceme ty obchody úplně zahlcovat, pořád chceme, aby byly pěkné a nějak to tam vypadalo. Máme docela málo darů pánského oblečení, takže to bychom určitě rádi více rozšířili. Kromě toho, že nám lidé věci nosí nebo posílají, tak děláme i různé sbírky v komunitách, ve školách nebo i ve firmách.

V obchodech najdete zejména oblečení a věci do domácnosti. Foto: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Jsou další podobné organizace v ČR?
Je asi pět organizací, o kterých já vím, zrovna teď jsme měli setkání. V porovnání ale s Anglií, kde je obchodů 10 000+, tak stále hodně zaostáváme. Chceme to dostat více mezi lidi, aby lidé pomáhali i takovou cestou, a ještě navíc dbali na udržitelnost a zachraňovali planetu. Obecně se potkáváme s pozitivními ohlasy na naši činnost a sami v tom spatřujeme smysluplnost.

Máte ještě nějaké další plány, kam vaše obchody budou směřovat?
Stavíme další pilíř dobrovolnictví k projektu Zachraň kousek, kdy bychom rádi našli lidi, kteří by opravovali lehce poničené kousky, třeba přišili knoflík, zašili drobnou dírku, opravili zip. Dnes nejsme moc zvyklí věci opravovat, vyhodíme to a koupíme nové, a to je škoda. My sami jsme na to ale neměli kapacitu, a tak pro to musíme nadchnout další.

Foto: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Medailonek


Richard Gazda je podnikatel, který našel smysluplnost v rozšiřování sítě dobročinných obchodů, kam můžete darovat oblečení a drobné věci do domácnosti. To se zpeněží a výtěžek jde na vybrané neziskové organizace. Zakládá si na tom, že jejich second handy vypadají jako běžné obchody s oblečením a doplňky a nakupování z druhé ruky je tedy pro každého.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…